3 години условно с 5 години изпитателен срок поиска прокуратурата за Филип Златанов.

Държавното обвинение доказва над час, че Златанов е знаел, че извършва нарушения спрямо служебните си задължения. Според прокуратурата той е целял умишлено вредните последици от действията си по забавяне и прикриване на информация по три сигнала.

Един от тях е срещу държавния глава, а другият - срещу номинацията му за Управителния съвет на БНБ Димана Ранкова.

Защитата заложи не на представяне на доказателства в полза на Златанов, а на това да докаже, че държавното обвинение не стъпва на факти. Според адвокат Антон Терзийски, който е юридическият защитник на Златанов, прокуратурата е доказала единствено, че подсъдимият не е изпълнявал отговорно работата си.

По думите на юриста няма доказателства за реално причинени вреди, за пряк умисъл или за личен мотив. Няма и доказателства, че е целял със забавяне на публикуването на решенията на комисията да внуши на обществото негативно отношение спрямо Димана Ранкова заради номинацията й за Управителния съвет на БНБ.

Терзийски не пропусна да обърне внимание и на прословутото тефтерче на Златанов, което намери особено място в пледоарията на прокуратурата. Защитата на Златанов поиска да знае как прокуратурата е решила, че И.Ф. са инициали, как са го доказали и какво изобщо доказват личните записки на Златанов.

Защитата пледира невиновност на подсъдимия, като по-късно пред News.bg отбеляза, че ако Златанов бъде признат за виновен, в най-лошия случай защитата е склонна и на условна присъда.

Самият Златанов най-после проговори, като използва правото си на последна дума пред съда.
"Не считам, че съм извършил престъпленията, за които съм обвинен", обяви той пред съдебния състав, като подчерта, че винаги е работил като експерт и юрист и никога не е имал желание да се занимава с политика.

Той се защити сам и за трите решения на комисията, които са в основата на държавното обвинение. Бившият шеф на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ) обяви, че и до момента смята за ненужно в интернет да бъде качено решението по сигнала за Плевнелиев, тъй като то не е решение по същество, а е решение за прекратяване.

Той аргументира и разпореждането си от сайта на комисията да се свали решението по сигнала срещу Димана Ранкова с това, че към него не били прикачени писмените аргументи на двамата членове на комисията с особено мнение. Забавянето по третия сигнал Златанов оправда с това, че то е останало неподписано, защото било затрупано в купчина документи, тъй като в комисията всички били затрупани с работа.

Златанов не пропусна да подчертае, че се гордее с назначаването си за първи председател на КПУКИ и затова че комисията е получила положителна оценка от ЕК за 2011 и 2012 г.

„Моля да бъда признат за невиновен", апелира Златанов пред състава на Софийския градски съд (СГС).

Противно на надеждите на защитата, присъда днес няма да има. Тя ще бъде прочетена на 3-и април от 11 часа.

Припомняме, вчера тръгна делото срещу ексшефа на КПУКИ.

Златанов поиска разглеждане на делото по съкратената процедура.

Златанов обяви пред съда, че не желае да дава обяснения по повод повдигнатите му обвинения.

При обявената кратка почивка една от свидетелките Димана Ранкова обяви пред медиите, че в комисията на Златанов срещу нея е постъпил сигнал за конфликт на интереси, който съвпаднал с номинацията й от президента Плевнелиев за шеф на БНБ.

Припомняме, в началото на месец март Ранкова, която изпълняваше длъжността финансов съветник на държавния глава, подаде оставка.

Ранкова разказа, че комисията се е произнесла по случая с решение, но е нарушила законовия срок за уведомяване от три дни, като в срок от цели 7 месеца не я е уведомила дали тя има конфликт на интереси, като не е уведомена и прокуратурата.
Ранкова съобщи, че, когато най-после се е сдобила с решението, го е обжалвала и е спечелила вече на две инстанции.

Тя не пожела да разтълкува кой стои зад инициалите И. Ф., Б. Б. и Ц. Ц. в прословутото тефтерче на Златанов.

Адвокатът на подсъдимия Антон Терзийски пък спомена пред медиите, че е поискал Плевнелиев да бъде призован като свидетел по делото, но съдът не го е допуснал.

Според прокуратурата Златанов е обвинен за това, че за периода април 2012 - юли 2013 е набавил другиму облага и другиму вреда, като не е изпълнявал коректно задълженията си.

Той не е предоставил за публикуване три екземпляра на решения на комисията, както повелява законът, и не е допуснал да се узнае, че срещу Плевнелиев има сигнал, за който комисията не се е произнесла по същество, а е прекратила производството.
По друг сигнал пък Златанов е разпоредил, отново в разрез със закона, от интернет страницата на комисията да се свали решение за наличие на конфликт на интереси срещу друг свидетел.

В хода на заседанието бяха прочетени протоколите на разпитите от досъдебната фаза на предвидените за днес свидетели.

Сред тях фигурира и ексгерберът и настоящ член на БАСТА Емил Димитров. В своите показания той разкрива, че Искра Фидосова е обявила на ПГ на ГЕРБ, че при създаването на комисията трябва да се гласува за този й състав.

Според Димитров Златанов идвал често в НС вероятно, за да получава инструкции. Той изясни, че е разбрал за сигнала срещу него, но така и не получил покана за изслушване в комисията.

Пред разследващите органи бившият депутат е споделил усещането си, че комисията е била създадена за осъществяване на натиск чрез сигнали.

Свидетелят Павал Ганев пък се е позовал в показанията си на споделено от негова приятелка, която работи в комисията. Тя му разказвала, че често в комисията на Златанов имало нередности, като самият той не завеждал някои сигнали по надлежния ред, а ги криел в сейфа си.

Показанията на други две свидетели, които работят в администрацията на комисията потвърждават, че Златанов разпореждал някои от сигналите да му бъдат предавани, без да се завеждат.

Припомняме, той е обвинен за престъпление по служба. Златанов нашумя със своето прословуто тефтерче, което стана и повод той да бъде клиент на прокуратурата.

В бележника на Златанов бяха открити написани инициали, съвпадащи с имената на действащи политици, например И.Ф, Ц.Ц и Б.Б. Той си е отбелязвал кои лица подлежат на преследване от властта и кои трябва да бъдат протектирани.

От 21 септември 2012 г. до 9 юли 2013 г. Златанов не е изпълнил и е нарушил служебните си задължения, с цел да набави за други лица облага или да причини вреда.

През юли миналата година Софийският градски съд отстрани от длъжност Филип Златанов след избухналия скандал с неговия личен тефтер.

Според прокуратурата главно действащо лице в тефтерчето е президентът Росен Плевнелиев, а Златанов укрил проверка срещу държавния глава.