България окончателно върна на Гърция 190 570 противопехотни мини от завода край село Горни Лом, съобщиха от МВР.
В завод "Миджур" на 1 октомври 2014 г. при взрив загинаха 15 души. Взривната вълна беше няколко километра, тя помете и части от завода.
Боеприпасите трябваше да бъда унищожени в завод "Миджур", но след взрива лицензът за утилизация на фирмата, която стопанисваше завода бе отнет. Това наложи противопехотните мини да бъдат върнати обратно на собственика им - Въоръжените сили на Република Гърция.
Координацията за връщане на опасните муниции продължи четири години между различни институции на България и на Гърция. С връщането им българското правителство изпълни ангажиментите на страната по Конвенцията за забрана на противопехотните мини.
Противопехотните мини бяха транспортирани със специализирана техника и охрана в продължение на 8 седмици. ГД "Национална полиция" осигури трасета и конвой. Часовете по връщането на опасната пратка бяха съобразени така, че да се минимизират допълнителни затруднения на трафика.
Припомняме, на 1 октомври 2014 г. при инцидент с мина бе взривена барутната фабрика "Миджур" край село Горни Лом.
Първоначално имаше информационно мълчание по случая и само по непотвърдена информация се споменаваше за 15 загинали. Три жени бяха ранени, две от тях са се намирали на портала на завода, който е отдалечен на километър от самата фабрика.
В съвета на директорите на акционерното дружество на завод "Миджур" тогава бяха Валери Митков, Ирина Миткова и Емил Валериев Митков. Според регистъра ДАКСИ Митков участва в управлението на "Сдружение на Взривните инженери в България".
Година след трагедията имаше опасения, че взривилия се завод ще бъде изграден отново.
Междувременно имаше нови взривове на територията на завода.
На 19 януари 2018 г. бяха оправдани четиримата обвиняеми за взрива в завода за боеприпаси в Горни Лом през октомври 2014 година. Тогава загинаха 15 души, двама бяха ранени.
Малко по-късно, на 11 юни 2018 г. прокуратурата откри нередности на територията на бившата барутна фабрика. В складове на завод "Миджур" се съхраняват огромен брой взривни вещества, взривни изделия и средства за взривяване, показа и проверка на МОСВ.
Във ВАП са получени данни, че собствеността на терена и сградите на завода принадлежи на "Миджур манеджмънт кънстракшън" ЕООД. Дружеството е въвело пропускателен режим, а оператор на взривните вещества, средствата за взривяване и взривни изделия е "Видекс" АД - отговорен за съхранението и безопасността им.