Александър Томов предложи алтернативен финансов модел на българското здравеопазване, който определи като финансово балансиран.
Съществуващият модел е фалирал отдавна, посочи Томов и допълни, че настоящата система е проядена отвътре.
Той предлага да бъде създадена здравно-кредитна карта, върху която ще се натрупват лихва.
В нея ще се отбелязва колко дава пациентът като здравни вноски и колко харчи. Томов иска и пациент, който не е боледувал от дълъг период от време, да може да тегли част от натрупаните спестявания в здравно-кредитната карта.
Четири типа пациенти съдържа предложеният модел.
Пациент клас А - това са масовите пациенти или хората, които боледуват рядко. В клас B попадат хронично болните. Пациент клас C са социално слабите хора. Четвъртият клас пациенти са чужденците. Най-важният елемент на този модел са новият тип здравни каси, подчерта Александър Томов.
Според него трябва да има няколко такива структури, които ще функционират като здравно-кредитни институции и ще действат на принципа на банките.
Болниците трябва да станат печеливши организации, категоричен е Томов. Според него предлаганият модел ще доведе до привличането на частни инвестиции в болниците.
Томов е намерил решение и на теча на български медицински специалисти. Той е категоричен, че ако моделът му бъде приет, родните болници ще привличат чужди инвестиции. Според него има реална възможност България да се превърне в център на медицинската индустрия.
От 2001г. досега се наблюдава един застой в здравната реформа, посочи от своя страна Атанас Щерев.
Според него няма как да не се въведе доплащането. По думите му всеки министър на здравеопазването, който отвори дума за доплащане, бива отстраняван. Това е лош знак, че нещата ще продължат по същия начин, опасява се той.
Щерев е убеден, че пазарната икономика в здравеопазването не лишава системата от хуманизъм.
На форума, организиран от БСД за алтернативния финансов модел на българското здравеопазване, бяха представени и някои от здравните системи на други страни.
Стана ясно, че сингапурската здравна система е призната от Световната здравна организация за една от най-достъпните и успешни системи. Разходите на държавата за здравеопазване са около 4% от БВП. Държавата контролира цените и качеството на здравните услуги.
Специфичното в сингапурския модел е системата medi-safe, което представлява спестяване на средства за здравеопазване. Интересна е и шведската здравна система, при която пациентът има строго определен брой медицински услуги, които може да ползва годишно.
Освен това, решаваща дума има джипито, дори и в случаите, когато жена иска да си уголеми бюста. Шведска пациентка ще може да постигне желаните форми, само ако общопрактикуващият й лекар реши, че това е важно за нейното физическо и психическо здраве, изтъкнаха на пресконференцията.
svis2ov1
на 13.10.2010 в 03:06:53 #14Всички здравеопазващи системи в света използуват "застраховка" и на първо място принципа на фонд "солидарност"! Това, което Томов не казва, е какво става с рисковата (над 50 години) част на населението? Кой ще я финансира? Тези, които си теглят здравните спестявания (млади хора, на които той им предлага кредитна карта) или....Томов? Държавата? Това е абсолютно глупава и безпочвена идея!

katana
на 13.10.2010 в 00:06:37 #13абе е*ал съм го кой и какъв бил Лупи, на мен това предложение ми звучи много смислено. не виждам логика човек, който стъпва в болница веднъж на петилетка, и то за преглед за медицинско, и човек, който живее пред лекарските кабинети с амнайсе хронични болежки, да дават едни и същи пари. по тоя начин здравия плаща за болния. предложението на Томов е чудесно - ама как ли пък ще стане....
Bateto
на 12.10.2010 в 23:58:49 #12Или както Костов с БГА Балкан.
Chodini
на 12.10.2010 в 23:32:25 #11Както реши окончателно проблема с кремиковци или с цска ли ?1
БулaвaSSNX30
на 12.10.2010 в 23:28:04 #10значи в уса е така: всеки който работи плаща здравна осигуровка. работодателя внася една голяма част а работещият останалата. ако работодателя е голям (място където работят много хора) вноските на работещ са малко по-ниски. всичко зависи от договора със застрахователната компания/и. На практика се получава следното: хваща те настинка и ти трябва антибиотик => отиваш на лекар = около100$ (ти плащаш 30) останалото си го взимат от застраховката Сестра ти мери кръвното и те претегля на кантар лекаря те преслушва и ти мери кръвното и пише рецепта. един Господ знае колко искат от застраховката за това. После отиваш и си купуваш антибиотика (плащаш 30-35) останалото пхармацевтите си взимат от застраховката. И накрая излиза че като настинеш плащаш от джоба си 60-70 а застраховката плаща още поне 200. долче вита както му се казва.
Meteora
на 12.10.2010 в 23:12:36 #9Да продължим по нататък! Натрупаните, но неизползвани от титуляра здравни и пенсионни осигуровки да се онаследяват от преките му наследници - деца или съпруг /съпруга/.
Ъх-000
на 12.10.2010 в 21:39:37 #8На тоя трябва да му осигурят уогопед в централния софийски, не да ръси мозък
Persil
на 12.10.2010 в 21:21:09 #7Който иска лична сметка, може да ползва услугите на съответни частни здравни фондове. А да се преследва цел от рода на превръщането на болниците в печелевши институции, подобни на банките, означава, че се мисли за печалба, а не за здравето на хората.
rudy
на 12.10.2010 в 21:09:44 #690% от болните си го заслужават, сами си вредят, все повече пари искат тия медици а хората все по-болни, къде логиката, питам малко останахме тия, които плащаме, голяма част само хленчат и чакат някой да ги оправи
Карина
на 12.10.2010 в 20:18:45 #5на предложения еша нямаме, ама кат опре до реализация все до кривата круша
dragko
на 12.10.2010 в 19:47:01 #4Аре,стига бе!Тоя не е ли в пандиза,е........?
safa
на 12.10.2010 в 19:38:41 #3Колкото и да не харесвам Лупи тук той е прав и може да се вземат много от работещите системи по света,но сегашното положение е най-удобно за държавата.Хрантутниците от НОК си прибират вноските,харчат си ги за свои цели,но не и за здраве и заплащане на лекарите.Държавата цуцка от фонда и й е през онази работа,че хората боледуват и умира.Така ще е още 100 г.,а след това ще се оправим,а дотогава не боледувайте и никаква умирачка.

hellwitch
на 12.10.2010 в 19:28:41 #2И според мен това е единствения правилен път - лични здравни сметки от банков тип. Разбира се, една част (например 50%) от здравните вноски пак ще се разпределят солидарно - за деца и пенсионери. Определена част от вноската трябва да има и застрахователен характер - за да може да се покриват скъпи, но животоспасяваващи лечения и операции. Това, че част от вноската отива по лична сметка, от която ще зависи какво може да ползваш ще е стимул хората да се осигуряват на реални заплати. Безплатна трябва да е сам спешната помощ.
Иво Карамански
на 12.10.2010 в 18:30:42 #1този не трябва ли да е в затвора ?