Антикорупционният фонд (АКФ) е изпратил молба до Административен съд - София град (АССГ) с искане за налагане на наказание на членовете на Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество (КОНПИ). Посочени са имената на Антон Славчев, Антоанета Георгиева-Цонкова, Пламен Йоцов и Силвия Къдрева.
Молбата за налагане на наказание е обосновава на пореднoто решение на КОНПИ от 18 юли 2024 г., с което комисията незаконно отказва да изпълни окончателното решение на съда да разкрие всичките си решения за отнемане на незаконно придобито имущество. Отказът да се изпълни решението на съда е неизпълнение на задължение, произтичащо от влязъл в сила съдебен акт, а наказание за това се полага по реда на чл. 304 от Административнопроцесуалния кодекс.
АКФ спечели делото срещу отказа на КОНПИ да предостави информацията още през 2022 г., но окончателното решение на Върховният административен съд (ВАС) е от преди месец. Отхвърлянето и на последната жалба на КОНПИ задължава комисията да предостави пълен достъп до решенията си в 14-дневен срок.
В края на миналата седмица КОНПИ отново отказа да изпрати на АКФ текста на решенията си с аргумента, че те "съдържат лична информация". Решението на комисията противоречи на ясното решение на съда, според което "става дума за обществена информация и не съществуват основания за отказване на достъп до нея."
Според АКФ това е грубо погазване на принципите на върховенството на правото.
Решенията са важни, защото именно чрез тях може да се изясни какви проверки са извършени от държавния орган, установените въз основа на тях факти, критериите и правните изводи, довели до образуване на съдебно дело, силно засягащо имуществената сфера на гражданите.
Още през ноември 2022 г. Административен съд - София град (АССГ) постанови, че решенията на КПКОНПИ представляват обществена информация и е налице надделяващ обществен интерес от предоставянето им. Съдът задължи комисията да предостави пълен достъп до тях в 14-дневен срок след влизането на съдебното решение в сила. Решението на съда тогава е окончателно и не подлежи на обжалване.
Припомняме, че предвид подготвяните промени в Антикорупционния закон АКФ призовава депутатите да приемат текстове, предоставящи достатъчно гаранции за истинска прозрачност и отчетност в работата на новите антикорупционни органи, които ще заместят КПКОНПИ в настоящия ѝ вид.