Двама военнослужещи от авиобаза Безмер са задържани във връзка с открития вчера бус с боеприпаси.

Това каза по време на пресконференция в Сливен главният секретар на МВР Калин Георгиев, цитиран от БНР.

Припомняме, 103 снаряда, превозвани в микробус от две цивилни лица, е засякла полицията в Сливен.
103-те неуправляеми ракетни снаряда, които се използват от вертолети и самолети, базирани на авиобаза "Безмер", бяха заловени в 12.00 часа на пътя Ямбол-Сливен.

"С прокурорско разпореждане за 72 часа са арестувани майор Николай Николов и старши сержант Живко Йорданов. Срещу тях са повдигнати по две обвинения", съобщи пред журналисти в Сливен генерал Крум Манов - председател на Военноапелативната прокуратура в София, цитиран от Sliveninfo.

Микробусът, превозващ общо 14 сандъка със 103-те авиационни ракети, е бил заловен от служители на КАТ-Сливен при рутинна проверка.

„На колегите им е направило впечатление, че микробусът е обозначен със знак за специална продукция, която се превозва в него", заяви пред журналисти главен комисар Калин Георгиев. Полицаите установили, че единият от сандъците е бил разпечатан.

Документите на превозваната военна продукция не били изрядни. На една от товарителниците липсва нужният печат, обясни главният секретар.

Незабавно са уведомени военна полиция и военното контраразузнаване. Микробусът, превозващ ракетите, е на ВМЗ-Сопот. Возилото е било управлявано от шофьор и охранител. Те обаче нямат отношение по случая и са освободени.

Боеприпасите били транспортирани за „Вазовски машиностроителни заводи" в  Сопот.
Пренасяните авиационни ракети нямат отношение към случая с взрива на боеприпаси в района на „Петолъчката", съобщават от пресцентъра на МВР.

Едното обвинение срещу военните е за длъжностно присвояване по чл. 202 ал. 2, т. 1 от НК. То предвижда лишаване от свобода от 3 до 15 години. Другото обвинение срещу майора и сержанта е по чл. 339, ал. 2 от НК за държане и съхранение на неуправляеми ракетни снаряди в голямо количество. По това обвинение присъдите варират от 3 до 10 години затвор.

"Колегите от Военноокръжна прокуратура в Сливен, които работят по случая, подготвят искане за постоянна мярка "задържане под стража" на двамата арестувани", заяви генерал Манов.

Майор Николай Николов отговаря за логистиката в авиобаза "Безмер". Неговият подчинен старши сержант Живкоо Йорданов пък отговарял за склада, където се съхранявали боеприпасите.
"Ако има виновни и други лица, ще им бъде повдигнато обвинение", беше категоричен генерал Манов.

Няма данни това да са действия на международна организация за тероризъм и да са свързани с тероризъм. Става въпрос за чисто криминално деяние. Тепърва ще се установява дали в случая има организирана престъпна група, обясни главният секретар на МВР. Според него се прокрадва версията, че за извършване на незаконна сделка е използван законен превоз.

Плковник Христо Тине - заместник окръжен военен прокурор на Сливен съобщи от своя страна, че се провеждат разпити и вече е бил разпитан един пенсионер, който работи на граждански договор във ВМЗ-Сопот. По думите му предстои цялостна инвентаризация на авиобаза "Безмер".

В момента микробусът с ракетите се съхранява в авиобаза "Безмер". Той обаче е под охраната на Военна полиция, а местните военни нямат достъп до него. Все още не е ясно дали това е първата подобна пратка от авиобазата, която се използва и от американската армия.

Следствието трябва да даде отговор и на въпроса дали най-високопоставения военен, замесен в оръжейната далавера, е наистина майор Николов или някой стои над него. Не е ясно за какво е трябвало да се използват изключително опасните ракети "въздух-земя".

Стойността на заловените 103 ракети е 47 400 лева.