Ще бъде отнето второто ниво на компетентност на Видинската болница.
Това заяви здравният министър Десислава Атанасова в ефира на bTV по повод смъртта на дете с хронична бъбречна недостатъчност, починало след грешна диагноза.
На 26 май 11-годишното момиче почина в линейка на път за София.
В становище от болницата във Видин твърдят, че това е типична грешка на системата, за която всички са отговорни.
„Такъв прочит категорично не приемам", категорична бе Десислава Атанасова. Тя посочи, че разполага вече с доклада на Медицинския одит (МО).
Проверени са всички лечебни заведения, които имат отношение към случая - болницата, спешната помощ и първичната медицинска помощ, съобщи министърката.
Установено е, че лекарят не е разчел своевременно полето на ангиографията, не е назначил допълнителни изследвания и е забавил оказването на квалифицираната медицинска помощ, посочи още Атанасова. Началникът на отделението не е създал условия за своевременна реакция в случи, за които болницата не е компетентна. Това, че детето има бъбречна недостатъчност, е установено на по-късен етап. Оплаквало се е от задух, стягане на гърдите, изписани са му капки и инхалации, разказа още министърът. Тя уточни, че няма данни, провежданото лечение да е ускорило смъртта на детето.
Докладът на МО оценява цялата дейност по приема и лечение като недостатъчно компетентна, забавена. Той дава препоръки да бъде прецизирано второто ниво на компетентност на Видинската болница.
„Аз заявявам обаче, че ще бъде отнето второто ниво на компетентност", категорична бе здравната министърка.
Тя допълни, че са установени административни нарушения на дежурния педиатър, на началника на отделението и на началника на болницата. Атанасова изтъкна, че ще изпрати този доклад до прокуратурата, която да установи дали са налице данни за престъпна небрежност по случая.
По-късно през деня стана ясно, че до месец Етичната комисия на Българския лекарски съюз ще излезе със становище по случая с починалото дете, лекувано във видинската болница "Св. Петка".
Директорът на Медицинския одит д-р Светлозара Илиева обясни пред БНР, че пропуск в диагностиката е забавило установяването на тежкото състояние на детето.
Детето е прието в детско отделение, а дежурният педиатър, който се е запознал с рентгеновата снимка, не е преценил, че състоянието на детето е спешно, решил е, че се касае за диагноза пневмония и не е повикал дежурният рентгенолог веднага, след като снимката е била готова, поясни Илиева.
"Тя идва вечерта в 20.30 часа и когато разчита събраните от деня рентгенографии вижда тази Мария Георгиева и тогава вече се разбира за колко сериозно състояние става въпрос. Извикан е завеждащият Детско отделение, който назначава допълнителни изследвания - ехокардиография и се взима решение да се търси възможност детето да се насочи в по-висока специализирана болница", уточни специалистът.
Според д-р Илиева състоянието на Мария е било изключително сложно и за да се диагностицира е била нужна много висока квалификация. Факт е обаче, че по документи видинските педиатри би трябвало да имат знания и умения, които в случая на Мария не са показали.
Има предложение от наша страна да се отнеме второ ниво на Детско отделение като се направи Първо отделение, което означава, че ще има промени за работещите в отделението, поясни директорът на Медицинския одит.
Нашият доклад не може да се ползва за основание за съдебен иск, но родителите имат основание да повдигнат такъв, смята д-р Илиева. "Те могат да се обърнат към съда, който ще извърши съответните действия, ще възложи на прокуратурата, на следствието да съберат по свои начин нужните доказателства и съдът ще излезе с решението си", уточни тя.
don Pozo
на 14.06.2012 в 12:23:19 #3Плана Ран-Ът не се изпълнява в срок
don Pozo
на 14.06.2012 в 12:22:22 #2Няма какво да се чудят да затварят болницата и всички окръжни болници са на тоя хал Да оставят само правителствената
Минувач
на 14.06.2012 в 11:20:48 #1За съжаление, земята скрива грешките на лекарите...