България е на 14-то място по брой висящи жалби (623) и на 17-то място по брой висящи жалби на глава от населението. Това показва годишният доклад на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), съобщават от правителствената пресслужба.

На дневното си заседание Министерският съвет прие решение за внасяне в Народното събрание на Деветия годишен доклад за изпълнението на решенията на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) по дела срещу България за 2021 г.

Темите в доклада са разделени на три части - актуална информация за броя осъдителни решения и жалби за 2021 г., обща информация за изпълнението на решенията на ЕСПЧ срещу България и основни проблеми, произтичащи от решенията на Съда и предотвратяване на бъдещи нарушения на Конвенцията и осъдителни решения срещу България.

Правителството изплаща над 129 хиляди лева по шест дела в Страсбург, загубени от България

Правителството изплаща над 129 хиляди лева по шест дела в Страсбург, загубени от България

България е осъдена по две знакови дела за убийство

През 2021 г. ЕСПЧ се е произнесъл по 60 дела срещу България, от които по 37 е постановил решение по същество. Размерът на изплатените обезщетения по осъдителни решения на ЕСПЧ през 2021 г. е 740 598 лв., от които 228 318 лв. по сключени приятелски споразумения и едностранни декларации.

По брой дела в засилена процедура (групи дела, поставящи структурни и системни проблеми) България се намира все още на челните места в класацията на страните членки, което я поставя на 6-то място след Русия (16%), Украйна (15%), Турция (11%), Румъния (10%) и Италия (7%).

В началото на 2021 г. Парламентарната асамблея на Съвета на Европа прие резолюция, в която посочи България като една от 10-те страни членки, които най-много бавят изпълнението на решенията на ЕСПЧ и подчерта, че са необходими допълнителни усилия, като се засилят механизмите на координация между различните институции. В отговор междуведомствена работна група изготви проект, а правителството прие Пътна карта за изпълнение на решенията на ЕСПЧ. Документът очерта най-належащите мерки от законодателен характер за изпълнение на решенията, от компетентността на изпълнителната власт, определени бяха съответно срокове и отговорни институции за изготвяне на проекти за изменение на нормативни актове.

Като най-съществен проблем в неизпълнение в Доклада са идентифицирани групата дела С.З./Колеви, свързани с неефективността на наказателните производства и структурния проблем относно липсата на механизъм за независимо разследване на главния прокурор.