"България върви с много добри и уверени крачки към изпълнение на почти всички препоръки по Механизма за сътрудничество и проверка". Това заяви главният прокурор Сотир Цацаров след срещи в Брюксел с представители на Европейската комисия и белгийската прокуратура, предаде БГНЕС.
По време на своята визита в столицата на Обединена Европа Цацаров имаше срещи със звеното, което ръководи работата по Механизма за сътрудничество и проверка.
"Основните въпроси, които бяха задавани, бяха свързани с работата на Прокуратурата и не само с нея, а на цялата съдебна система в изпълнение на препоръките по последния мониторингов доклад. По отношение на Прокуратурата въпросите бяха задавани във връзка с изпълнението на Доклада на независимия анализ на т.нар. европейски прокурори", каза Сотир Цацаров и припомни, че те са го изготвили своя доклад с препоръки за реформи през декември.
"Оценката е много добра. Подчертано бе, че България върви с много добри и уверени крачки към изпълнение на почти всички препоръки по Механизма за сътрудничество и проверка", заяви главният прокурор. В същото време той предупреди, че в никакъв случай не трябва да си правим илюзиите, че този Механизъм може да бъде прекратен от само себе си. "Единствената причини това да се случи може да бъде собствените ни усилия и разбира се обективната оценка на Европейската комисия, което обективна оценка съществува", каза Сотир Цацаров.
По време на срещите на главния прокурор в Брюксел не са повдигани въпроси свързани с т.нар. ЦУМ-гейт. "Не съм и очаквал да ми бъдат задавани такива въпроси. Темата на разговорите не е имало нищо общо с това, което някои в България наричат ЦУМ-гейт", заяви Цацаров.
Той отказа да коментира и последните действия на Лозан Панов спрямо прокуратурата. "Не очаквайте от мен да коментирам в Брюксел председателя на българския Върховен касационен съд. Просто това не може да се случи", категоричен бе Сотир Цацаров.
Освен разговорите в Европейската комисия главният обвинител е имал и среща със своя белгийски колега. Между двете прокуратури има споразумение за сътрудничество и те разменят ежегодни визити.
"В разговорите днес обсъдихме опита на белгийската прокуратура при сформирането на съдебна карта и опита на колегите при разследването на тежки наказателни производства с предмет тероризъм. Тема актуална в Белгия, за съжаление тема актуална в цяла Европа", заяви още главният прокурор.