Не е случайно замитането на проблема от страна на Прокуратурата. Това заяви пред БНР адв. Адела Качаунова, директор на Програмата за правна защита на Българския хелзинкски комитет, в коментар за трусовете в съдебната система след убийството на Мартин Божанов - Нотариуса.
Според нея това няма как да не продължи, докато Борислав Сарафов е начело на институцията. Юристът напомни думите от вчера на прокурор Невена Зартова, подала оставка преди дни като ръководител на Софийската районна прокуратура, че има специален отдел, който се занимава с указанията на главния прокурор. Адв. Качаунова смята, че Зартова е "бушон на по-ниско ниво". По думите ѝ Зартова също се нуждае от охрана, за да може утре да се изправи в едно наказателно производство и вече по правилен процесуален ред да даде показания пред съдия.
Адв. Качаунова смята, че сега всичко е в ръцете на прокуратурата. Според нея те са тези, които могат да решат да образуват едни разследвания, но те да са грешно насочени, не така, че да могат да доведат до разкриване на някаква истина. Могат да ги прекратяват, когато искат.
"Има много за разплитане и ние трябва да настояваме наистина да бъдат изобличени тези лица. Но трябва да започнат да бъдат слушани и уличаваните лица, не само тези, които имат да се оплачат или са засягани", допълни юристът.
Според нея, докато разследването не се изземе изцяло от прокуратурата, така че да бъдат отстранени ключовите играчи, няма как да се стигне до разплитане на мрежата.
Тя определя двете мрежи - тези около Пепи Еврото и Мартин Нотариуса, като разклонения на едно цяло.
"Всичко това води до "едни и същи господари". Някой стои отгоре и този някой, условно казано, е извън прокуратурата. Нещата опират до политическото влияние", допулни адв. Качаунова.
Тя смята, че всички възможности да се разбие монополът на прокуратурата са полезни.
"Всички, които са набеждавани в момента, са или умрели, или са бивши, подчерта адвокатът.
По думите й трябва да се види сериозна защита на съдия Цариградска от нейните колеги.
"Знам, че тя получава подкрепа от Съюза на съдиите например, но една декларация тук и там не е достатъчна. Тези хора буквално трябва да излязат на улицата, за да защитят една от тях за това, което се случва и тя говори и изобличава много голяма мрежа. Само с такава междуинституционалност, която да събере данни, които може и да са писмени, не само разкази, само така може да се постигне. В момента нито една от двете комисии няма да го постигне", допълни адвокат Качаунова.
Според нея в момента залогът на управлението и на това дали ще отидем на избори е изборът на главен прокурор:
"Залогът кой да бъде следващият главен прокурор е най-важният въпрос, който стои като разменна монета на това правителство. Все още е важно да е "нашият човек". Конституцията не постигна достатъчно добри изменения във висшия прокурорски съвет - той остана един орган, който да е политически номиниран и избиран. В последствие всичко това води вероятно и до контролиран".