Това е поредният казус, който илюстрира пореден опит за заплаха за независимостта на съдебната власт. Този случай трябва да намери своето обяснение и разрешение.
Това заяви Калин Калпакчиев, член на Висшия съдебен съвет (ВСС), в сутрешния блок на Нова телевизия. 

Припомняме, Калпакчиев поиска всички членове на ВСС да покажат разпечатките на телефоните си, след като избухна скандала с SMS до премиера Борисов, от който личи, че някой разказва на премиера какво точно се случва на заседанието на ВСС

Според Калпакчиев това съобщение има ясен подтекст. 

„Демонстрирано е, че разделението между властите, такова каквото трябва да бъде в една демократична правова държава, в България е под заплаха и то не функционира по правилния начин”, заяви Калпакчиев. 

Според него проблемът е и в съдебната власт

"От 18 присъстващи 9 дадоха своето съгласие (да се извадят разпечатки на телефоните)", каза Калпакчиев. "Дори и това да не се случи, остават съмненията, че съдебната власт не функционира независимо. Това е проблемът, за който трябва да търсим решение", допълни той.

Според него решението е в създаване на наистина независима съдебна власт чрез законодателни и конституционни реформи. 
„За съжаление с последната промяна в Конституцията, такива не можаха да се реализират”,заяви Калпакчиев. 

От своя страна друг член на ВСС - Ясен Тодоров, посочи, че "казах на моите колеги, че съм готов да покажа с кого съм имал SMS комуникация, но не искам да правим опасен прецедент – да нарушаваме правото на лична кореспонденция по всеки повод. Ако днес дадем разпечатки за комуникацията ни за половин ден, утре ще дойде някой във вашето студио, ще ме обвини в нещо и ще поискате цялата ми комуникация за половин година”.

Припомняме, Тодоров беше заподозрян, че е докладвал на премиера с SMS-и какво се случва на заседание на ВСС.

„Ползвам телефона си както за служебни, така и за лични разговори. Имам пет изходящи SMS-а и петте са към жени. Имам много лични SMS-и, много от тях са с интимен характер, мога да кажа и със сексуално съдържание. На моите колеги съм готов да представя своята SMS комуникация, но не като разпечатка”, заяви Тодоров. 

Той заяви, че вярва на своите колеги, които един по един са заявили, че не са изпращали този SMS. 

Запитан защо са го посочили именно него, той заяви: „Г-н Борисов съм го виждал на живо последно през 2004 година”. 

„Номиниран съм от един народен представител за този пост – Николай Пехливанов от „Атака”. Волен Сидеров имаше друга номинация. Отидох в парламента, представих своята концепция, одобриха ме”, заяви Тодоров. 

Нещата остават в индивидуалното поле на всеки от членовете на ВСС - да направи това, което отговаря на собствените му разбирания за почтеност. Вчерашният разговор показа, че трудно всички можем да стигнем до някакво решение.

Това заяви от своя страна Соня Найденова, член на ВСС след вчерашния опит за обсъждане на общи действия, с които Съветът да излезе по повод SMS-гейт.