Институциите за настаняване на хора с психични проблеми вместо да им помагат, ги превръщат в средство за собственото си оцеляване.
Такава позиция изрази д-р Владимир Сотиров от столичната Амбулатория за психично здраве "Адаптация", по време на семинара "Психичното здраве - обществен приоритет или табу".
„В такива заведения хората губят социалните и професионалните си умение, стават зависими." - коментира д-р Сотиров, цитиран от health.bg.
По думите му, в специализираните институции приоритет е не съхраняването на личността на болния, а това да не бъдат закрити или да не бъде съкратен персоналът. Затова често не се отчита дали съответното заведение е подходящо място за лечението на конкретен пациент, той се приема, за да се попълни „бройката".
Според д-р Сотиров, за хората с психични страдания, които не могат да се грижат за себе си много по-подходящ е моделът на защитените жилища. Той дава възможност те да развият в максимална степен битовите и социалните си умения, да придобият поне частична самостоятелност.
Kichashki
на 30.01.2009 в 14:17:12 #3Разбира се че са вредни. Как няма да изгубят човешката си същност като са затворени в едно бездушно и безчовечно пространство ? Всяка една институция за хора с увреждания е ГРЕШНА и глобално СБЪРКАНА. Всяка една институционална грижа е като лоша мащеха, която не те харесва и иска да те мъчи през целия ти живот. В момента, в който българите разберем, че тея институции не трябва да ги има, хората с увреждания ще заживеят нормално.
kunova
на 30.01.2009 в 12:39:56 #2Какво има предвид този доктор, че не е нужно да има психиатрии ли? Някой влизал ли е в психиятрия, да види, че тези, които са там ,отдавна са изгубили своята човешка същност и ако не са на хапчета са опасни за себе си и околните. Докато са в болницата, поне си вземат лекарствата, за да са поне в по-нормален вид. Като ги пуснат навън, ходят като лунатици по улиците и плашат хората.
Простака
на 30.01.2009 в 12:19:33 #1Абсолютно точно изказване на д-р Сотиров