Премиерът Димитър Главчев свиква работна среща в Министерския съвет днес относно Шенген.

По негово разпореждане през изминалия месец започна реорганизацията на работата по границите.

Премиерът сформира оперативен щаб с участието на компетентните институции, така че от 1 януари 2025 г. страната ни да има пълна готовност за работа в шенгенското пространство, ако в Брюксел бъде взето позитивно решение за България.

На днешната среща на министър-председателя ще бъде докладвано за свършеното до момента по реорганизацията на границите с Румъния и Гърция. Акцент ще бъдат предприетите мерки, така че контролните дейности, които към момента се извършат на границите, поетапно да бъдат изнесени във вътрешността на страната, без да се допуска хаос с трафика.

Австрия потвърди – пуска ни в Шенген

Австрия потвърди – пуска ни в Шенген

Оттегля ветото си върху разширяването на Шенген спрямо България и Румъния

Припомняме, в понеделник стана ясно, че Австрия се отказва от ветото си срещу разширяването на Шенген, като това прави възможно присъединяването на България и Румъния.

Правителството на Нидерландия също предложи кралството да се съгласи с присъединяването на България към Шенген и по суша, като не се очаква да има несъгласие на парламента.

Посланиците на държавите от ЕС вече постигнаха предварително съгласие по проекта на решение за отпадане на проверките на вътрешните сухоземни граници.

България и Румъния се присъединиха към Шенген по въздух и вода през март тази година, но останаха проверките по сухопътните граници.

Подготовката за фактическото приемане на страната ни в Шенгенското пространство служебното правителство започна още миналия месец. До края на годината се очаква да приключи и ремонтът на "Дунав мост" при Русе.

Цветлин Йовчев: България незаслужено беше спъвана за Шенген

Цветлин Йовчев: България незаслужено беше спъвана за Шенген

Миграцията е обективен процес, който не може да бъде спрян напълно