Детското здравеопазване трябва да стане приоритет в държавната политика. Към момента има случаи, подлежащи на болнично лечение, които остават извън клиничните пътеки.

Това заяви доц. Маруся Лилова, началник на Клиниката по педиатрия в МБАЛ „Токуда", цитирана от health.bg.

По думите й, е нужно да се направи цялостен анализ на състоянието в сектора, да бъдат отчетени правилно съществуващите проблеми и да се предприемат конкретни стъпки за тяхното разрешаване.

„Клиничните пътеки, които се отнасят до педиатрията, са най-нископлатените. Парадоксално е, но има заболявания при децата, които са чести, но не влизат в клиничните пътеки. Например ангината може да не бъде толкова тежка, но в някои случаи изисква болнично лечение, което не се заплаща от касата." - посочи доц. Лилова.

Недостатъчни са и средствата, които се отпускат за лечението на едно от най-честите заболявания в детската възраст - инфекцията на пикочните пътища.

Доц. Лилова определи като абсурдно касата да отделя само 370 лева, тъй като бъбречното заболяване може да бъде много сериозно и да изисква допълнителни изследвания.

Тя подчерта, че по-точната диагностика, по-качественото лечение и грижи за децата може да бъдат постигнати чрез по-добро финансиране на клиничните пътеки.

Като съществен проблем в сферата тя посочи и недостига на детски лекари.

„Педиатрите в страната стават все по-малко. Това е един от показателите, които трябва да тревожат обществеността." - категорична бе доц. Лилова.

По думите й, причините за това са комплексни. Налице са прекомерни изисквания към детските лекари за знания и отговорност, които от своя страна не се заплащат подобаващо.

„Специализацията по педиатрия беше направена толкова трудна, толкова несъобразена с нашите условия. Бяха въведени европейски стандарти във всички сфери, без да сме подготвени за това." - коментира завеждащата Клиниката по педиатрия в „Токуда".