Комисията по електронно управление и информационни технологии подкрепи на първо четене Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за електронното управление, предложен от "Демократична България". 11 депутати гласуваха "за", нямаше "против", а двама се въздържаха.
Депутатът и бивш министър на електронното управление Божидар Божанов обясни, че промените предвиждат забрана за въвеждане с подзаконов акт на стикери и други документи, които представят данни, налични в регистри. Улеснява се също и заявяването на електронни административни услуги чрез премахване на изискването за квалифициран електронен подпис за мнозинството от тях. Връчване на фишове, актове и наказателни постановления също ще става по електронен път. Автоматизирано напомняне за изтичащи документи - винетки, лични документи, лиценз и различни разрешителни, също е залегнало законопроекта.
ГЕРБ подкрепиха законопроекта с уточнението, че ще предложат промени между първо и второ четене.
В Комисията днес се състоя и дебат по промените в Изборния кодекс, които вече бяха приети от парламента и предвиждат връщането на хартиената бюлетина на изборите. На обсъждането на законороекта бяха поканени представители на 20 граждански, бизнес и неправителствени организации.
Дискусията започна от Министерство на електронното управление, които се защитиха, че машинното гласуване на последните избори е протекло без фалшификации. От ДПС отново представиха аргумента, че конкретно тези машини невинаги отчитат невалиден вот. Поне час протече спорът как да протекат изказванията по време на заседанието на комисията, като дебатът прерасна в политически. Изказвания успяха да направят едва 2 от близо 20 организации.
Въпрос бе поставен и за дефекта, който се появи на изборите с надпис "дневникът е подправен". От Министерство на електронното управление поясниха, че това се е случило само в три секции и причината за това не е бил опит за фалшификация. Заседанието на Комисията бе прекъснато поради наложителност да се освободи залата за дебати в Комисията по култура и медии.