Да избегнем най-лошото на смесения вот, се призовава в становище на Обществения съвет към Централната избирателна комисия (ЦИК) относно обработката на резултатите в евентуалните секции със смесено, хартиено и машинно гласуване. Консултативният орган се обявява против идея в секциите да се сумират числата от двата потока данни и я оценява като безсмислена и вредна.
"Общественият съвет настоява народните представители да не допуснат едно безсмислено и вредно предложение за промяна в Изборния кодекс - сумирането в изборните секции на гласовете, подадени с машинни и хартиени бюлетини", се казва в становището.
От Обществения съвет към ЦИК заявяват, че за връщането на възможността гражданите да предпочитат единия или другия метод да подадат гласа си вече са изговорени възможните "за" и "против", но не изглежда да е така с идеята на един от проектите за изменения в Изборния кодекс "десетките хиляди членове на секционните избирателни комисии (СИК) да бъдат натоварени с упражнения по аритметика в края на 13-часовия им работен ден". Според консултативния орган това предложение възпроизвежда ситуацията от нощта след изборите на 4 април 2021 г., на които можеше да се гласува по предпочитание с хартиена или машинна бюлетина. Тогава именно заради сборуването и предвидимите многобройни грешки в протоколите на СИК станал мъчително продължителен процесът на обработката им в районните избирателни комисии (РИК). В становището се подчертава, че прилагането на този подход на предстоящите местни избори, които са винаги "2 в 1", "3 в 1", а на места и "4 в 1", с броене на преференции в листите за общински съвети, ще постави секционните комисии в безпрецедентно трудна ситуация и създава опасност от блокиране на ОИК в навечерието на евентуален втори тур за кмет.
От Обществения съвет към ЦИК обясняват, че самата логика на машинното гласуване е насочена към ограничаване на човешкия фактор при отчитането на резултатите, каквато е практиката и според действащото законодателство - машинните гласове да се снемат в РИК от флашките. Също при случаите на проблеми с машината и преминаване към хартиени бюлетини съответният формуляр за протокол не е изисквал СИК да сумират двата потока от данни.
"Общественият съвет повтаря препоръката си от свои предишни анализи за ефективно използване на специализираните устройства. Да се запази досегашната практика да няма преписване на данните от финалния машинен протокол в протокола на СИК, който да е от две части и да съдържа минимума от данни за прозрачност и анализ на резултатите. Сумирането на числата (гласове за кандидатски листи и преференции) от хартиения и машинния вот да става в изчислителните пунктове на РИК", съветват от консултативния орган.