Пропусната е възможност да бъде работено много продължително именно от ДАНС. Те не могат да бъдат структура, която само да предава сигнали към прокуратурата.

Такава критика отправи Тихомир Стойчев, експерт по сигурността и бивш директор на ГДБОП (тогава, 1993 г., ЦСБОП), по повод случая с 16-годишното момче от Пловдив, за което прокуратурата твърди, че подготвяло атентат със самоделно взривно устройство, след като било радикализирано от терористичната групировка ДАЕШ ("Ислямска държава") чрез интернет.

16-годишният от Пловдив просто се интересувал от взривове, не искал да нарани никого

16-годишният от Пловдив просто се интересувал от взривове, не искал да нарани никого

Адвокатът му контрира тезата на прокуратурата за подготовка за атентат

Според Стойчев службите е трябвало да са активни, да влязат дълбоко в случая, да го използват за проучване, за реализация, но вместо това всичко е станало публично.

По думите на Стойчев не се знае как детето ще се идентифицира оттук нататък - дали няма да приеме, че е предадено от родител и да възникне задълбочаващ се вътрешно семеен конфликт, заради непредпазливо действие, което представлявало опит за съдебна репресия на границата между малолетие и непълнолетие.

От своя страна Георги Апостолово от Центъра за безопасен интернет коментира, че "нямаме подходяща семейна образователна среда за младите хора".

Терористите от ДАЕШ с месеци "обработвали" 16-годишния да удари в Пловдив

Терористите от ДАЕШ с месеци "обработвали" 16-годишния да удари в Пловдив

Имал знаме на "Ислямска държава", пращали му клипове

Той разказа за случай на британска журналистка, направила експеримент, при който слага бурка и се снима на фона на килим с арабски мотиви, при което на 15-тата минута с нея се свърза вербуващ на ДАЕШ.

"Моделът на вербовка е един и същ. Те виждат интерес - когато някое от децата започне да проявява интерес в големите социални мрежи. В някакъв момент към него се прикачва съответния член на групировката и го прехвърля към анонимизираща програма", обясни Апостолов.