Трябва да настъпи прочистване на редиците в съдебната власт, да настъпи отстраняване на лошите.
С такава категоричност председателят на Инспектората към ВСС Ана Караиванова анонсира първия отчетен доклад, който бе представен днес от инспекторите.
Караиванова подчерта, че не може да продължават да се променят законите, за да може да се прилагат, както и магистратите да се оправдават със съществуващото законодателство.
Според председателя на Инспектората България разполага с необходимото й законодателство и съдебната система има всички необходими условия, за да работи.
По думите на Ана Караиванова продължава да е тревожен факт, че законът не се прилага еднакво навсякъде.
Тя отрече това обаче да може да се нарече политическа намеса, тъй като политическата намеса трябва да се установява за всеки случай поотделно. „политическата намеса много трудно се установява".
"Сблъскахме се с драстични нарушения", призна обаче Караиванова. Като пример обаче посочи единствено схеми, при които адвокати си имат определени съдии и чак на определен момент делата тръгват.
1 644 сигнали са постъпили към Инспектората към Висшия съдебен съвет през миналата година. 1 534 са решените казуси.
Това става ясно от годишния доклад, представен от Ана Караиванова.
Голяма част от сигналите, постъпили в Инспектората, се оказват неоснователни или извън неговите правомощия.
Констатирани са нарушения в правилника за администрацията, направени са предложения за административни наказания.
Друга констатация е, че липсва контрол върху разследването по важни обществени дела. Освен това често се спират досъдебните производства срещу известен извършител.
Недостатъчен е и контролът върху работата на МВР по спрени производства.
Друг извод в годишния доклад на инспектората е, че не се търси дисциплинарна отговорност при дисциплинарни нарушения.
Важна констатация е, че през 2008 г Инспекторатът е работил интензивно, въпреки намаления му състав.
Половин година в него са работили един главен инспектор и осем инспектори. Необходимо е да се подобри материалната база, е един от основните изводи в доклада.
Сега отново цялото внимание на обществото е насочено към правораздаването поради очаквания междинен доклад на ЕК, заяви правосъдният министър Меглена Тачева.
Към инспектората е насочено очакването да помогне на съдебната власт, коментира още тя.
По думите й всички ежедневни битки издигат авторитета на българските магистрати и връщат доверието към тях. Съвместните ни усилия ще доведат до категорични и необратими резултати, смята още министър Тачева.
От междинния доклад на ЕК (който ще бъде обявен днес,б.р.) става ясно, че инспекторатът е най-доброто, което се е случвало на съдебната система, коментира ръководителят на ВАС Константин Пенчев.
Според него е важно да има хора, които да имат волята да прилагат духа на закона.
Това, което лъха от предварителния доклад на ЕК е позитивизмът, заяви още Анелия Мингова, член на ВСС.
По думите й това, което е отбелязано в него, е че има присъди, има усилия по знакови дела и са предприети действия от МВР. Има известно забавяне по някои дела. Очакванията са да не се отпускаме от това, което днес позитивно ще чуем, допълни Мингова.
sotxot
на 12.02.2009 в 11:52:00 #7Това че проблема е по-рядко в законите, а главно в магистратите трябва да се знае вече от всеки. Всеки магистрат, който не подържа тази теза е просто боклук, който трябва да бъде изчистен, лошото е че боклукът е твърде много. Дори и млади некорумпирани магистрати се оставиха просто на течението и станаха такива.
baba Gica
на 12.02.2009 в 11:17:29 #6Ха та то имало ли е правосъдие -нема,че от кво да се прочистят.???![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_rolleyes.gif?_=1446728989)
Aдонай
на 12.02.2009 в 10:00:57 #5АК 47 чисти добре уважаема...
JedyMaster
на 12.02.2009 в 09:40:03 #4Съдник отивай в някоя телевизия, тук никой няма да ти обърне внимание, капиш.![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_wink.gif?_=1446728989)
XXX
на 12.02.2009 в 09:05:35 #3"Другари, дайте да дадем, другари....."![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/mad.gif?_=1446728989)
R_umen_
на 12.02.2009 в 08:51:53 #2Корумпираните съдии трябва да излезнат от правораздавателната система у нас, а някои от тях, които дори си начисляват незаконно по 1 % дневна лихва, дори трябва да получат ефективни присъди ! Ако пък се окаже, че въпросната съдийка е имала нерегламентирани контакти с някой незаконен лихвар, то тогава май ще може да се говори за организирана престъпност... Присъдите при наличие на организирана престъпност не бяха ли по-високи ? Време е корумпираните съдии да бъдат осъждани, за да повярваме, че пред закона всички сме равни !Само така ще повярваме, че у нас има ефективна и некорумпирана съдебна система !
R_umen_
на 12.02.2009 в 08:49:01 #1Корумпираните съдии трябва да излезнат от правораздавателната система от нас, а някои от тях, които дори си начисляват незаконно по 1 % дневна лихва, дори трябва да получат ефективни присъди ! Ако пък се окаже, че въпросната съдийка е имала нерегламентирани контакти с някой незаконен лихвар, то тогава май ще може да се говори за организирана престъпност... Присъдите при наличие на организирана престъпност не бяха ли по-високи ? Време е корумпираните съдии да бъдат осъждани, за да повярваме, че пред закона всички сме равни !Само така ще повярваме, че у нас има ефективна и некорумпирана съдебна система !