Пледоарии по делото "Костинброд" най-рано през март. Защитата на подсъдимия Росен Желязков, адв. Трендафил Трендафилов, предяви веществените доказателства по делото. Ако материалите им бъдат представени преди 19 март, за когато съдът отложи делото, то тогава Желязков ще даде обяснения пред Темида и ще се пристъпи към пледоарии.

Защитата на единствения подсъдим по аферата с надпечатаните бюлетини изиска 350 000 бюлетини, които бяха намерени в навечерието на изборите през 2013 г. Освен тях, адв. Трендафилов предяви и иззетите видеозаписващи устройства от злополучната печатница.

Припомняме, скандалът гръмна в деня за размисъл преди парламентарните избори през 2013 г., когато в костинбродската печатница на "Мултипринт" бяха засечени стотици хиляди валидни изборни бюлетини.

Съставът на СГС обяви 10-минутна почивка, по време на която премисля как да се случи предявяването. Причината за възникналия казус е, че бюлетините се съхраняват в сградата на Специализираната прокуратура на столичната ул. "Черковна", а двата чувала със записващи устройства се намират в Наказателната колегия в Софийски градски съд, т.е в Съдебната палата.

По тази причина най-вероятно ще се наложи страните по делото да отидат на място в сградата на Спецпрокуратурата, тъй като бюлетините не могат да бъдат предявени в съдебната зала.

По време на заседанието бяха разпитани и четирима свидетели. Сред тях е началникът на производството в БНБ Божидар Василев, който отговарял за отпечатването на бюлетините за последните избори.
Според Василев не може да няма брак при отпечатването на бюлетините. Той се позова на полиграфическо правило, според което, "за да стигнат, трябва да останат" бройки. Василев даде пример със списание, пояснявайки, че ако искаме 5 броя списания, трябва да заложим отпечатването на 10 броя.

По думите му, на последните избори също е имало годни бюлетини, които са останали в печатницата на БНБ, а след края на изборния ден са унищожени. Василев е ходил в печатницата "Мултипринт" в качеството си на експерт заедно с прокурор, след като избухна скандалът. Обиколил е производственото помещение и складовото помещение, където се съхранявали готовите бюлетини. Сред тях видял и годни, и негодни. Бракуваните бюлетини били няколко палета.

Разпитан беше и свидетелят Живко Станкулов, дизайнер и консултант по полиграфически въпроси. Към 2013 г., когато се проведоха изборите, той е бил сътрудник в отдела, който се занимава с бюлетините в Министерски съвет. Участвал е и в Комисията по избор на изпълнител. Станкулов разясни какви са били мотивите именно "Мултипринт" да бъде избрана за печатането на бюлетините. Специалистът поясни, че костинбродската печатница е дала най-ниска цена. От друга страна обаче не всяка печатница можела да печата бюлетините, тъй като не разполага с нужната техника. Затова всички кандидати представят списък с машините, които имат.

Няма установено количество технологичен брак, стана ясно още от обясненията на Станкулов. Той изтъкна, че преди е имало нормативи, за всяка държавна печатница, но сега такива няма. Той обаче също потвърди тезата, че винаги може да се допусне надпечатано количество.

Още преди изборите полицаи и пожарникари са ходили на място в "Мултипринт", стана ясно от свидетелските показания н  Борислав Крумов. Целта била да се изпълнят изискванията за сигурност и безопасност. Задачата на служителите на реда била да не допуснат например разбиване на помещенията, в които се съхраняват бюлетините. Във вътрешността на склада обаче, те не са имали задължения.

Междувременно печатницата разполагала и със свои охранители - около петима, посочи Димитър Димитров, който се грижел за поддръжката на софтуера и WiFi в "Мултипринт". Той разказа по какъв начин е била подсигурена сигурността от страна на фирмата.
Около сградите на "Мултипринт" имало ограда. За да се влезе, се преминава бариера, на която денем има пазач. Той разполага и със стаичка, където са разположени монитори от видеокамерите. Нощем се вземали допълнителни мерки - тогава пазел още един охранител, който обаче стоял в административната сграда. Освен този своеобразен централен вход имало и друг, който винаги бил заключен. Димитров увери, че въпреки липсата на жива охрана, сигурността е била обезпечена, тъй като на заключения вход също имало камери.

Над 83 камери са разположени на различни места в обекта - бариерата, в производствените помещения, в складовете, в административната сграда. Всички те, освен че са заснемали, са имали и функцията да записват видеоматериалите. В помещението, където са съхранявани бюлетините през 2013 г., също е имало устройства.