Петиция за забрана в България на царевичния хибрид MON810 ще внесат в началото на 2010 г. в Министерски съвет две неправителствени организации.

Генно-модифицираната царевица създава риск за биоразнообразието, за здравето на хората и животните, обясниха Илиян Илиев от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие - Варна и д-р Светла Николова от сдружение "Агролинк"-София.

Хибридът е забранен в 6 държави-членки на ЕС.

Официално площи с генно модифицирана царевица в България няма, но в периода 1999 - 2003 г. в Северна България е имало широки полеви опити за сеитба на подобни хибриди, съобщи в Разград д-р Светла Николова. Тя обаче смята, че вероятно и в момента нелегално се внасят генно модифицирани семена.

„Това, което ни притеснява е, че има сигнали за нелегален внос на генетично модифицирани семена. Че в храната, която може да е внос от чужбина, също се съдържа генетично модифицирани съставки, които не са етикирани съобразно законодателството", коментира Николова.

"През това лято са взети проби от царевично зърно в Добричко, Шуменско и Търговищко. Единствената сертифицирана лаборатория в България е установила, че в пробите от района на Каспичан на всеки 10 000 семена има по 22 генно модифицирани, което означава, че не е случайно замърсяване, а е отглеждан точно този вид", каза Илиян Илиев.

Установени са генно модифицирани организми и в хранителни продукти в търговската мрежа.

"В Закона се казва, че ако в суровината салам има ГМО под 0,9%, тогава не е необходимо да се пише нищо на етикета, обаче ако пробата е над 0,9%, тогава задължително на етикета на стоката - салам, вафли или каквото там се произвежда, трябва да пише: съдържа ГМО. Вече от 3 години правим изследвания, никъде не сме го видели, на нито една опаковка да пише такова нещо, да предупреждават гражданите, а всъщност всяка година се хващат проби, с които се доказва, че в храните има ГМО", поясни Илиев.

Производството на генно модифицирана царевица се отразява и на конкурентноспособността на българското земеделие, обясниха инициаторите на петицията.