Унгарският премиер Виктор Орбан заяви категорично, че страната му ще се противопостави "на всяка цена" на планираната от Европейската комисия забрана за внос на руски природен газ и втечнен газ, като определи предложението като "безсмислено" в контекста на съществуващата газова инфраструктура, цитира думите му "Ройтерс"

Изказването му пред държавното радио в петък идва в отговор на потвърдените от Европейската комисия планове да предложи до края на юни законодателен пакет за поетапно спиране на руския газ до края на 2027 г.. Мярката е част от усилията на ЕС за енергийна независимост и ограничаване на приходите на Кремъл, използвани за финансиране на войната в Украйна.

"Трябва да спрем това украинско настояване за пълна забрана на руския газ в Европа. Трябва да го предотвратим с всички средства. Няма смисъл да имаме тръбопроводи, ако не ни е позволено да пренасяме газ по тях", заяви Орбан.

Унгария и Словакия, които все още разчитат основно на доставките на руски газ и петрол, продължават да се противопоставят на санкционните мерки, засягащи енергийния сектор. И двете страни са в конфликт с Украйна, след като Киев прекрати транзита на руски газ през своя територия в края на 2024 г.

Унгария получава по-голямата част от природния си газ по газопровода "Турски поток", който преминава под Черно море, през Турция и България и достига до Югоизточна Европа. През първото тримесечие на 2025 г. обемът на доставките през европейския участък на "Турски поток" се е увеличил с 16% на годишна база, основно заради повишено търсене в Унгария и Словакия.

Орбан допусна, че правителството му би било "отворено за преговори" относно енергийното ембарго, ако Европейският съюз компенсира разходите на Унгария в резултат на подобна забрана. Такава позиция обаче изглежда малко вероятна предвид общия курс на ЕС за пълно отказване от руски енергоизточници.

Планираният от Европейската комисия пакет не изисква единодушие от страните членки - той подлежи на гласуване с квалифицирано мнозинство в Европейския парламент, което означава, че въпреки възраженията на Будапеща и Братислава, те не могат формално да го блокират. Техният протест обаче може да затрудни политическите преговори и да удължи процеса на приемане.

ЕС вече наложи забрана върху по-голямата част от руския петрол, но не е предприел аналогична стъпка спрямо природния газ, основно поради съпротивата на държави с по-висока степен на зависимост от руски енергоносители.

Орбан отново се опитва да провали превъоръжаването на ЕС

Орбан отново се опитва да провали превъоръжаването на ЕС

Общността подготвя отговор на руската агресия