Като конституционно установен орган, Висшият съдебен съвет (ВСС) разполага с всички свои правомощия до избора на нов състав и затова следва да проведе избори за главен прокурор и за председател на Върховен административен съд (ВАС). Такива са неговите конституционни задължения. Това заяви БТА председателят на Камарата на следователите Преслава Петкова, цитирана от БТА.
Тя отбеляза, че мандатността на един орган се установява в нормативен акт, в конкретния случай с ВСС - в Конституцията на Република България и в Закона за съдебната власт. По думите й целта е да има обновяване на съставите и различните им членове да упражняват правомощията на отделните институции. Петкова подчерта, че няма законова забрана един и същи състав на ВСС да избира титуляри за една и съща позиция по върховете на съдебната система. Тя добави, че конституционните правомощия на държавни органи не могат да се отнемат с бездействие на друг орган, отговорен за тяхното конституиране.
Според нея бездействието на НС и неизпълнението на задълженията, вменени на народните представители както от Конституцията, така и от Закона за съдебната власт, не може да доведе до възпрепятстване работата на ВСС. Тя е на мнение, че настоящият състав на ВСС е легитимен, избран е по установения правов ред и следва да функционира до избора на следващия ВСС.
Петкова обясни, че ВСС е по-особен орган, тъй като без него би се блокирала изцяло съдебната власт с липсата на организация и кадрова дейност. Ако членовете на ВСС подадат оставка и Съветът се саморазпусне, всички звена на съдебната система остават без ръководство, добави тя.
Председателят на Камарата на следователите изтъкна, че процедурата по избора на главен прокурор е спазен, като е издигната единствената предложена кандидатура. По думите й състезание за поста с един кандидат не е новост и не трябва да ни учудва.