Конституционният съд (КС) е забранил на Централната избирателна(ЦИК) комисия (ЦИК) да публикува протоколите по делото за касиране на предсрочните парламентарни избори от 27 октомври. Това е станало ясно от коментар на Росица Матева, заместник-председател и говорите на ЦИК, пред БНР.
Забраната важи, докато съдът не се произнесе с влязло в сила съдебно решение по делото за касиране на вота и е в отговор на изпратеното от ЦИК писмо с въпроси за въвеждането на данните от проверените 2 204 протокола от секционни комисии и възложеното преизчисляване на резултатите от вота.
Матева е обяснила, че в изпратеното спешно писмо до съда ЦИК предложила да се възложи на общинските администрации да издирят бюлетините от 7 секции, които не са били в чувалите, предоставени на КС, а именно тези празни чували са причина експертите да са написали протоколи с нулеви резултати, въпреки че от видеозаписи е видно, че в тях е гласувано.
По думите на Матева има бюлетини и от машина, и на хартия и обясни, че тези бюлетини трябва да са предадени от секционните избирателни комисии и на общинските администрации, дори и да е допусната някаква грешка в чувалите, в които са поставени, според ЦИК те трябва да бъдат открити.
В писмото на съда до избирателната комисия се дават указания кои данни да се въведат от 11 секции с двойни експертизи, както за гласове по кандидатски листи, така и за действителни и недействителни гласове. Ще се въвеждат само първите. Това означава, че ще се въвеждат само тези 2193 протокола, които са предоставени на Конституционния съд, уточни още Росица Матева.
NaskoZashtoto
на 08.03.2025 в 16:30:22 #31. Подправката на официален документ е престъпление, а протоколите на СИК са такива. 2. КС да се свиква само когато има за разглеждане дело е изглежда като добра идея, но ако не е постоянно действащ орган членовете му ще си търсят друга постоянна заетост, ще възникват проблеми с нея, потенциални зависимости (не че сега няма политически пристрастия и дори обвързаности, но те са неизбежни). 3. Конституиране на ЦИК за всеки отделен избор е минал етап - сърбали сме тази попара и проблемите бяха повече: непрекъснати партийни борби за квоти, участие на хора без опит и елементарна представа каква е задачата на този така важен орган, или дори с откровено желание да саботират честността на изборите. Въобще не би било зле като се издигат искания за промяна на самото устройство на държавата, да се знае кое какво е и защо е. Това не е като разместване на мебелите в хола.
знайко
на 08.03.2025 в 15:02:00 #21. СЪЗНАТЕЛНОТО фалшифицирате на бюлетини и протоколи да се наказва със затвор. 2. На Кунституционните съдии да се плаща САМО ЗА СВЪРШЕНА РАБОТА - участие в заседания или изготвяне на материали. Тези паразити взимат огпомни заплати като работят средно по няколко МИНУТИ ДНЕВНО. 3. ЦИК да не е постоянна скъпа хранилка за партийни кадри, а да се назначава в момента на насрочване на изборите и да има срок за приключване на паботата си.
oxoo
на 08.03.2025 в 14:24:26 #1"Демокрация"и"право",как да повярваш на външните институции в какво дъно сме!