3500 са българите с бъбречна недостатъчност, които са на хемодиализа. 900 от тях са записани в списъка, които чакат трансплантация. Тези данни представи на пресконференция проф. д-р Емил Паскалев от УМБАЛ „Александровска".

Само през настоящата година бъбречните трансплантации на българи у нас и в чужбина са 80, като техният брой е повече от този на новозаписаните чакащи за подобна операция.

„Бъбречните трансплантации ще постигнат успех и ще бележат своя ръст, когато, ако например в листата с чакащи за една година се запишат 50 души, а направените операции са над 50", обясни проф. д-р Паскалев и отново се похвали, че ситуацията през настоящата година по отношение на бъбречните трансплантации е именно такава.

Проф. д-р Паскалев подчерта още, че бъбречната трансплантация е една от най-трудните, която продължава много дълго във времето. Според него обаче въпросът днес е какви хора трябва да бъдат подготвени за осъществяването на все повече успешни трансплантации на бъбреци.

Специалистът обърна внимание и на това, че като цяло българските лекари вече работят без трудности по отношение на трансплантациите. Той прогнозира още и, че с годините ще се увеличават все повече трупните донори.

„Трансплантацията в цялост се превърна в България през последните две години в рутинна практика", се похвали и проф. Милан Миланов. По думите му именно тази рутинна практика ще извади проблемите в тази сфера, като например следтрансплантационната дейност.

Донорството вече излезе пред трансплантацията", посочи още проф. Миланов. Той обърна внимание и на това, че ако един пациент не е лекуван правилно по всичките си заболявания, не може да стане донор.

За важната роля на координаторите по донорство говори изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по трансплантация д-р Марияна Симеонова. Тя отбеляза, че ако именно тези координатори не си свършат работата както трябва, няма да има нито донорство, нито трансплантация.

Д-р Симеонова също определи настоящата 2014-та година като година с много трансплантации у нас.