Действията по скандалния случай с АМ "Хемус" трябва да бъдат още по-активни и да обхванат и застрахователите. Това заяви пред БНР Минчо Спасов, адвокат и бивш депутат.

"Само в 2 или 3 от договорите има някакви банкови гаранции. В останалите има някакви застраховки за лошо изпълнение. Което означава, че самите застрахователи по някакъв начин са част от престъпната схема", каза Спасов. 

Емануил Йорданов: Докато бият тъпана, се покриват схемите по АМ „Хемус“

Емануил Йорданов: Докато бият тъпана, се покриват схемите по АМ „Хемус“

Нещата могат да се случат "като по филмите"

Той призова Комисията по финансов надзор и прокуратурата да се активизират. Да се изясни кои са тези застрахователи, които са участници в схемата, какво са направили, защо не са подали сигнали и защо не са предприели нужното за защита на интересите си, каза бившият председател на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред.

"Застрахователите, встъпвайки в договорите като застрахователи и легализирайки тези сделки, на практика са станали съучастници. Никой от тях не се оплака, никой от тях не сезира прокуратурата за това, че се очаква техните пари да заминат", обяви юристът.

Обвиненият за парите за "Хемус" се връща в ареста, но иска среща с Рашков и Гешев
Обновена

Обвиненият за парите за "Хемус" се връща в ареста, но иска среща с Рашков и Гешев

Борислав Колев разполагал с "информация от съществено значение" за разследването

Той е уверен, че мрежата може да се разплете при светкавична реакция, за да може поне част от парите да бъдат спасени. Мудността в работата на службите и на прокуратурата ще доведе до това, че "някои хора с животински прякори ще избягат в чужбина, парите ще се стопят неизвестно къде и две-три години ще занимаваме обществото с едно разследване, което няма да завърши дори с хора в затвора, ще се получи нещо като братя Галеви", каза Спасов.

"Притеснява ме, че истинските бенефициенти на парите, тоест те не са истинските - истинските са на върха на хранителната верига, но те може би ще избягат в чужбина, докато нашите служби се намоткат", каза Спасов.

Според Спасов шумотевицата е помогнала на следващият по веригата след футболния съдия вече да не е в България, каквито слухове има. Минчо Спасов определи липсващото доверие между службите и правоохранителните органи като вредно за системата.

"Защото всяка от тези институции подозира другата, че изтича информация към престъпния свят, което е налице и по отношение на двете служби. Не само от прокуратурата изтича информация, но и от органите на МВР и на ДАНС изтича информация към престъпния свят. Важното е да се укрепят и контролните органи на всяка от тези институции", допълни Минчо Спасов.

Припомняме, че Софийската градска прокуратура образува дело срещу 42-годишния бивш данъчен служител Борислав Колев. Той е заподозрян, че е изнесъл в сакове и чували 53 млн. лв. от незаконни схеми при строителството на АМ "Хемус". Разследващите са стигнали до него, след като всички подставени лица заявили, че са му предали парите.

На 5 ноември вътрешният министър Бойко Рашков обяви, че близо 60 милиона лева от общо 84 милиона, отпуснати от АПИ за строежа на Лот 5 на АМ "Хемус", са били източени чрез мащабна схема, включваща редица кухи фирми-бушони. Парите се превеждали на финалната в схемата фирма-бушон, откъдето се изтегляли в брой в "чували и сакове".

На 6 декември беше повдигнато обвинение на футболния съдия Борислав Колев, задържан бе 72 часа. На 9 декември е внесено искане за постоянен арест, като обаче е взета мярка "домашен арест".