Министерството на здравеопазването започва програма за профилактични прегледи с мобилни структури на жени от етническите малцинства. 

Улесняването на достъпа до здравеопазване, мерките за преодоляване на проблема със здравнонеосигурените лица в неравностойно положение, принадлежащи към етнически малцинства, е основна тема на днешната работна среща, организирана от Министерството на здравеопазването и Институт "Отворено общество".

В нея участват представители на държавната администрация, неправителствени организации, общини, лекари, медиатори.

Работната среща е част от действията, които правителството, и в частност - Министерство на здравеопазването, предприемат за покриване на политическите критерии за членство в ЕС.

В изпълнение на Здравната стратегия за лица в неравностойно положение, принадлежащи към етнически малцинства, и по проекта на програма ФАР "Образователна и медицинска интеграция на уязвими малцинствени групи със специален фокус върху ромите" ще бъде разработена програма за обучение на студенти в медицинските университети и колежи за по-успешна работа с лица от ромски произход, както и учебна програма за образование на медиаторите в медицинските колежи.

За реализация на заложените дейности в стратегията и плана за действие към нея до края на 2006 г. Министерството на здравеопазването ще получи 2 мобилни флуорографа и 5 мобилни кабинета за педиатрични прегледи и извършване на имунизации в отдалечени населени места и махали.

По проекта "Подобряване положението на уязвими етнически малцинства със специален фокус към ромите" беше извършено проучване на условията, при които се предоставят медицински услуги на ромското население.

На база на резултатите от проучването в четири области в страната - Монтана, Добрич, Пазарджик и Ямбол, ще бъде доставено мобилно медицинско оборудване, включващо 10 медицински коли със специализирана апаратура за извършване на прегледи в извънболнични условия.

В изпълнение на Плана за действие към Здравната стратегия ще се провеждат профилактични прегледи на място в кварталите, населени предимно с български граждани от ромски и турски произход.
От началото на август започват профилактични гинекологични прегледи с мобилен кабинет на около 500 жени в района на Царево, Ахтопол и Синеморец, които поради факта, че не са здравно осигурени, не са обхванати с профилактични прегледи, а и в посочените населени места няма постоянно работещ гинекологичен кабинет.

Дейностите, които МЗ извършва на локално ниво чрез своите структури - регионалните центрове по здравеопазване (РЦЗ) и регионалните инспекции за опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ), са ориентирани основно към повишаване на здравните знания за предпазване от най-разпространените заболявания и осигуряване достъп до здравна информация.

Имунизационните кабинети към РИОКОЗ извършват необходимите имунизации на децата, които нямат личен лекар.

Организират се беседи и разговори с младите хора с ромски и турски произход на теми, свързани с правилното отглеждане на децата, предпазване от нежелана бременност и полово предавани инфекции, преодоляване на широко разпространените рискови фактори като тютюнопушене, злоупотреба с алкохол и употреба на наркотични вещества.

Тези дейности се реализират съвместно с неправителствени организации и със съдействието на лидерите на съответната общност.
Значителни успехи в тази насока са постигнати в Монтана, Добрич, Стара Загора, Пловдив, Ловеч, Пазарджик, съобщи пресслужбата на МС.