105 лева е разликата в заплатата на начинаещ служител в МВР и в системата на затворите.
Това стана ясно от думите на заместник-председателя на синдикат "Съдебна охрана" Пламен Христов пред БНР преди втория национален протест на служителите на затворите и на съдебната охрана в събота.
Разликата е в полза на полицаите, уточни Христов. Протестиращите ще представят исканията си пред няколко институции - Министерство на правосъдието, Министерство на финансите и Министерския съвет.
Един лъч ще тръгне от Съдебната палата. Протестното шествие в събота ще бъде предвождано от гайдари в национални носии.
Мотото на шествието е "Европа и за нас", обясни Христов и припомни, че служителите се борят за изравняване на статута с този на служителите на МВР по отношение на заплащането и специфичните условия на труд.
Недоволните служители искат и кадрово обезпечаване заради голямото текучество на кадри. Те настояват за 700 допълнителни бройки за затворите и 600 щатни бройки за "Съдебна охрана".
През 2015 година е имало 10% намаление на щата. Напрежението, при което те работят в момента може да доведе до фатални грешки, предупреди Христов.
"Защото, когато ти намаляват хората, останалите започват да работят повече. След този извънреден труд следва, освен физическата умора, следва и психическа умора. Може да стане нещо, което е фатално и лошо за колегите", заяви синдикалният представител.
От шест месеца водим диалог с нашия работодател - Министерството на правосъдието, обобщи хронологията на събитията той.
"Договорихме условия, договорихме абсолютно всичко, но преломната дата е 11 януари 2018 година, когато министър-председателят Бойко Борисов извади едни сто милиона и ги даде на вътрешното министерство. Тоест, това, което бяхме постигнали и мислехме, че сме договорили - в един момент всичко се срина и започнахме разговорите наново", обясни зам.-председателят на синдиката на надзирателите.
Недоволството нараства главоломно, защото на нас ни се обяснява, че нищо не може да стане, да се предложи и обещае, допълни той.
"Как се извадиха тези 100 милиона за вътрешното министерство? След като сме в един сектор, не може да се делим на първа и втора ръка", коментира представителят на надзирателите. По думите му, заявените 5% увеличение от финансовия министър Владислав Горанов са крайно недостатъчни.
Надзиратели и съдебна охрана подготвят трети национален протест на 26 март, когато в София ще се проведе среща на правосъдните министри на страните от Европейския съюз.
Припомняме, на 28 февруари от Синдиката на служителите в затворите в България изпратиха "Приказка за стълбата" на Христо Смирненски до Министъра на правосъдието Цецка Цачева.
Едновременно с подаръка към Цачева от Синдиката на служителите в затворите в България й поставиха и четири въпроса по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Въпросите са за общия брой служители на Централната администрация на ведомството, колко са най-високите месечни брутни заплати. От Синдиката не се притесниха да запитат и каква е заплатата на правосъдния министър, размера на изплатените бонуси на политическия кабинет в периода 1 януари - 31 декември 2017 г.
Малко по-рано надзирателите попитаха какви са бонусите на ръководството на правосъдното министерство.