Общо 31 пушки, 21 пистолета и 13 000 боеприпаса - всичките незаконно притежаване са иззели полицаите от няколко адреса в Монтанско.

Операцията е проведена на 16 септември, след като е получен сигнал.

Проверени две къщи и оръжеен магазин в Монтана и къща и постройки в местността „Разсадника" в землището на с. Долно Белотинци и в село Мърчево.

В къща в Монтана, собственост на 61-годишен мъж, са намерени и иззети - 2 кобур-приклад за пистолет „Маузер 96"; револвер "ME JAGUAR"; пълнители за картечен пистолет "Томпсън", пистолет "Парабелум", автомат "Шпагин" и 46 патрона от различни калибри.

От оръжеен магазин в града, също собственост на 61-годишния мъж, са иззети -  2 пистолета "Маузер", пистолер „WAFFENFABRIK STEIER"; 3 пистолета "Парабелум"; пистолет „SMITH&WESSON"; устройство за изстрелване на газ-сигнални ракети; 150 боеприпаси за различни оръжия, както различни части от оръжия.

Иззетите пистолети са с висока колекционерска стойност и са в безупречно състояние.

Според експерт два от иззетите пистолети марка „Парабелум" са много редки и стойността им при търг започва от 11 000 евро. Иззет е и пистолет „Маузер", на който стойността му при търг започва от 5 000 евро.

Собственикът на бойния арсенал е регистриран колекционер и притежава лиценз за продажба на огнестрелно оръжие, оръжеен магазин и разрешително за оръжеен майстор.

Той обаче притежава законно само 3 пистолета и един пистолет с колекционерска стойност, който е извън намерените и иззетите.

Операцията е продължила и в къща с прилежащи постройки в землището на село Долно Белотинци, които са стопанисвани от 66-годишен мъж от Монтана.

Намерени и иззети са 27 пушки - ловни и нарезни различен калибър; 3 пневматични пушки без документи за произход; 6 бойни пистолети - Макаров, ТТ и други; 6 газ-сигнални пистолети без документи за произход; около 12 000 боеприпаси за оръжия - ловни, нарезни, бойни пистолети и други; около 500 различни части от оръжия - приклади за пушки, полуложи, пълнители, цеви, ръкохватки и други.

При претърсване в неговата къща в Монтана са намерени и иззети 4 пушки - ловни и нарезни; 3 бойни пистолети - BROWING R 78, WALTER, кал.7,65 и друг пистолет кал.7,65 неустановена марка; около 700 боеприпаси за различни оръжия, както и различни части от оръжия.

66-годишният мъж има регистрирани и законно притежавани общо 37 ловни пушки и карабини, ловна пушка му предстои за записване, както и 4 пистолета. Преди повече от 5 години той е стопанисвал оръжеен магазин в Лом и е притежавал сертификат за оръжеен майстор, но разрешителното му е изтекло от около 5 години. Срещу 66-годишния мъж са образувани две досъдебни производства, а срещу 61-годишния едно.