Затвор и глоба за незаконните копачи на въглища - такава промяна в Наказателния кодекс влиза в парламента след ваканцията, предаде bTV.

Жители на Перник, който е сред най-засегнатите места, нееднократно изразяваха тревога за домовете си, тъй като има опасност от пропадания заради незаконните галерии.

Никой не знае с точност колко са те в района. На този етап реално контрол и наказания за копачите не може да има.

"Живея в постоянна тревога и очакване нещо да се оправи, то се забавя. Три години чакаш нещо да се оправи, да се подобри, а то става по-лошо." - споделя Лозан Павлов, чиято къща в пернишкия квартал "Рудничар" е една от най-засегнатите. Незаконна галерия е прокопана под основите й.

Перничани искат да се наказва незаконният добив на въглища

Перничани искат да се наказва незаконният добив на въглища

С протест пред парламента гражданите искат закон срещу нелегалните "къртици"

Досега местните власти не разполагаха с ефективни законови механизми за противодействие.

"Хващаш копача с 5-6 чувала, по 40 кг - 200 - 250 кг въглища. Смята се, че е маловажно, то е на ниска стойност и по принцип се прекратява от прокуратурата." - коментира Здравко Количков, началник на отдел "Сигурност" в община Перник.

От пострадалите къщи в квартал "Рудничар" две ще бъдат съборени, останалите трябва да бъдат спасени с отпуснатите от правителството 253 000 лева.

"Ние сме се обръщали не само към междуведомствената комисия, но и към трима поредни министри на вътрешните работи. 10 години се правят незаконни дейности в Перник, като се взимат тези въглища под къщите на хората." - подчерта кметът на Перник Вяра Церовска.

До дни в двора на Лозан Павлов ще започне укрепване.

В Наказателния кодекс вече се предвижда наказание от 6 години затвор и глоба до 20 000 лева. Същото е в сила и за тези, които превозват или продават незаконно добитите природни богатства.