emaxpress
Директорите на общинските и частните болници са готови да организират национален протест.

До това ще се стигне, ако правителството не отговори на техните искания, стана ясно на пресконференция с участието на директори на различни общински лечебни заведения.

На нея бе съобщено, че организираният инициативен комитет е създал подписки на много места в страната с конкретни искания към кабинета.

За момента са събрани 127 642 подписа, които по-късно днес ще бъдат внесени в Министерски съвет. Събирането на подписи продължава.

В подписката са залегнали няколко искания.

Основното е да се промени закона по начин, по който да се гарантират равни права и среда за конкуренция на всички болнични заведения.

Поради тази причина директорите на общинските болници настояват Комисията за защита на конкуренцията да провери Националната здравна каса и след това да я глоби за злоупотреба с монополното й положение. Те изтъкнаха, че Касата не се е отнесла равноправно към всички болници.

По-късно днес министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев ще се срещне с директорите на общинските болници в София - област.

Лекарите обясниха, че проблемът се поражда за закона за бюджета на Касата, в който са записани делегираните бюджети.

Те посочиха, че всички общински болници в страната, за разлика от областните, са получили в началото на този месец 50% от сумата, която са заработили за декември. Всички областни лечебни заведения обаче са получили пълния размер на делегираните си бюджети.

Няма общинска болница, която да не е получила едва 40-50% от бюджетите си, посочи управителят на болницата в Свищов д-р Лъчезар Михайлов. Той уточни, че броят на тези лечебни заведения е 150.

Лекарите се обединиха около мнението, че спирането на парите буквално обрича на фалит общинските болници. Според тях неправилно се създава усещането, че болниците не могат да се справят с дейността си, като същевременно никой не обяснява, че реално са принудени да работят с половината си бюджети. Така се налага мнението, че болниците трябва да бъдат затворени.

Фалитът няма да е, защото управителите им са некадърници, а заради тази безумна политика, посочи директор на общинска болница.

Говорим за болници с огромен брой пациенти. В договорите им е записано, че няма да получат нито една стотинка повече. Затварят се работещи структури, през които ежегодно преминават около 5-10 000 души. Какво ще стане с тази пациенти, попитаха директорите на общинските лечебни заведения?

Другите им искания, които ще бъдат представени на кабинета, са за премахване на искането на НЗОК за двама специалисти по клинична пътека и премахване на делегираните бюджети. Те настояват и за връщане на бюджета за здравеопазване от 2009 г.

Ако до понеделник, 17 часа, не получим удовлетворителен отговор от правителството, ще обявим дата за национален протест, заяви д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването от името на инициативния комитет.

В момента се обмисля как точно ще се проведе той. Ясно е обаче, че в него няма да вземат участие само лекарите, но и граждани от общините, които са останали без лечебни заведения.

Според техните ръководители тепърва хората ще започнат да страдат и да усещат негативните последици от затварянето на болниците.

Тази реформа ще се плати с цената на човешки животи, посочиха още директорите на общинските болници.