От Българската агенция за безопасност на храните са спрели извеждането от страната на домашни любимци заради документни нарушения, съобщиха от БАБХ.

Това е станала при проверка на 26 януари 2018 г. на четири превозни средства, натоварени с домашни любимци с произход от България и предназначени за осиновяване в страни членки на ЕС. Проверката е била на различни гранични пунктове на страната от органите на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ).

Половината улични кучета - изоставени домашни любимци

Половината улични кучета - изоставени домашни любимци

Всяка година от улиците на столицата се изтегля

Два автомобила не са допуснати да продължат пътуването си до своето крайно местоназначение поради установени нарушения.

Нарушенията, според БАБХ са в Закона за ветеринарномедицинската дейност, Регламент (ЕС) № 576/2013 от 12 юни 2013 година относно движението с нетърговска цел на домашни любимци и за отмяна на Регламент (ЕО) № 998/2003.

Освен тези документи страната ни спазва и Директива 92/65/ЕИО от 13 юли 1992 г. за определяне на ветеринарно-санитарните изисквания за търговията и вноса в Общността на животни, сперма, яйцеклетки и ембриони, които не са предмет на ветеринарно-санитарните изисквания, определени в специалните правила на Общността. Тази директива е транспонирана в българското законодателство.

Едното превозно средство е било натоварено с 34 домашни любимци (кучета). Само 19 от тях са преминали предварителен ветеринарномедицински преглед с гаранция за здравно състояние на животните и издаден ветеринарно-санитарен сертификат съгласно изискванията на Директива 92/65/ЕИО.

Останалите 15 кучета не са придружени с ветеринарно-санитарен сертификат. Те не са имали и гаранция за здравното състояние на животните.

При проверка в обекта, от който произхождат кучетата, няма представени документи за собственост на животните.

Второто превозно средство е било натоварено с 30 кучета и котки. Те идват от частни домове на българи и от различни приюти - София град, София област, Несебър, Варна, Хасково. Целта е била да стигнат до Германия.

Тези животни или не са имали, или е изтекъл срока на регистрация в националната база данни Вет ИС на БАБХ, както и че 99 % от животните не са собственост на лицата (германски граждани "осиновители").

В декларациите, които придружавали животните, все се води, че са собственост на приюти или на частни лица (български граждани) с адрес в България.

Данните по паспортите и декларациите не кореспондират с данните в националната база данни Вет ИС на БАБХ, която отразява и гарантира произхода и здравния статус на животните, обясняват от БАБХ.

Движение на домашни любимци (кучета и котки) с цел осиновяване в рамките на ЕС се извърша при спазване на строги правила, гарантиращи здравеопазването и хуманното отношение към животните съгласно националното и европейското законодателство (необходими документи се издават съгласно Регламент (ЕС) № 576/2013 и Директива 92/65/ЕИО).

От Агенцията по храните призовават гражданите да подават сигнали, за да няма незаконно движение или търговия с животни, както и да има хуманно отношение към тях.