От Асоциацията на европейските журналисти-България обявиха, че следят с тревога делата, заведени срещу журналисти. Това става ден преди първото дело, заведено от Петър Низамов - Перата срещу бургаски медии.
Припомняме, Петър Низамов стана известен при акцията, в която граждани "арестуваха" със свински опашки по границата мигранти, незаконно влезли в страната ни. Той е завел дела срещу журналисти, в чиито материали не е назован, но се разпознава в инициалите П.Н.
В обръщението си от Асоциацията на европейските журналисти-България изразяват опасения за делата срещу бургаски медии, заведени от Петър Низамов, който настоява за финансови компенсации за публикации от 2012 година. Според него, тези публикации му приписват престъпление и го позорят.
Първото от поне четири подобни дела е срещу сайта Бургаснюз и ще се гледа на 21 юни сряда от Бургаския районен съд.
Исковата молба на Низамов е по повод публикация със заглавие: "Биячите от "Джубокс" остават зад решетките". Тя е от 13 март 2012 година. Въпреки че в статията не се споменават имена, Низамов явно се разпознава в посочените инициали на един от тримата задържани - П. Н.
Исковите молби против останалите медии са за публикации по същия повод. Според редакциите източникът на информация са прессъобщения на Бургаския окръжен съд и на Пресцентъра на Министерството на вътрешните работи.
При липсата на регулация по отношение на печатните и интернет медиите, в подобни случаи съдилищата нееднократно са прилагали по аналогия Закона за радио и телевизия. Чл. 17 (4) от този закон освобождава доставчиците на медийни услуги от отговорност за разгласени сведения, когато те са получени по официален ред, се казва в обръщението на Асоциацията на европейските журналисти.
Ако не бъде приет този казус за по делата на Низамов, ще се създаде много опасен за свободата на словото прецедент. Журналистите не бива да плащат цената за това, че разгласяват сведения, подадени им от държавните институции, категорични са от Асоциацията.
В исковата си молба Низамов засяга съществен проблем. Според него е неправомерно излагането на факти относно наличието на полицейска регистрация, която е предназначена единствено за вътрешноведомствено ползване в МВР и няма правна стойност.
От асоциацията припомнят, че информация за "криминално проявено" лице се подава ежедневно към медиите от Пресцентъра на МВР.
"Словосъчетанието "регистриран за убийство/ изнасилване/ тежка телесна повреда/ кражба и т.н." говори единствено за провала на правораздаването в България. Нормално е извършителите на тежки криминални престъпения да бъдат съдени по предвидения в закона ред. Връх на цинизма би било, ако се допусне медии и журналисти да носят отговорност заради неспособността на съдебната система да осигури справедливи наказания за престъпниците и спокойствие за обществото", се казва в писмото от Асоциацията на европейските журналисти.