За първи път в българското законодателство се уреждат правата на хората в будна кома. Това каза пред журналисти в Министерския съвет зам.-правосъдният министър Вергиния Мичева-Русева във връзка с приетия от правителството законопроект за физическите лица и мерките за подкрепата им.
Русева определи момента като исторически. Тя обясни, че това е изпълнение на ангажимент на българското правителство по конвенцията ООН за правата на хората с увреждания, ратифицирана от НС през 2012 година. Оказва се, че срещу страната ни има две осъдителни решения от Европейския съд по правата на човека, именно за нарушаване на правата на хората с психични ментални увреждания.
„Основната идея на законопроекта е, че всички хора се раждат равни пред закона. Дори хората с ментални увреждания имат право самостоятелно да упражняват своите права”, обясни заместник-правосъдният министър.
Тя коментира, че запрещението на хората с ментални увреждания е остарял, архаичен механизъм, който ги обричал на „гражданска смърт”. „На практика те нищо не могат да правят сами без свой попечител или настойник”, коментира още тя.
С новия законопроект се давало възможност на хората с психични увреждания и деменция, включително душевна болест, да получат подкрепа в области, в които те не могат да се справят сами. Предвидени били два механизма за подкрепено вземане на решение и мерки в ситуация на риск.
„Този закон ще даде възможност на всеки от нас да планира в бъдеще, ако изпадне в ситуация на старческа деменция какво да се случи с него“, заяви зам.-министър Русева.
Относно хората в будна кома, тя коментира: „Досега, ако някой изпадне в будна кома го чакат или да умре, или да се събуди. Много често тези хора имат имущество и могат да платят от него за своето лечение, но досега нямаше уредба какво се прави в такъв случай“.
Законът предвижда и наказателна отговорност за лица, които злоупотребят с лице с психични увреждания или интелектуални затруднения. Наказанието е лишаване от свобода до 8 години за злоупотреба с доверие или за измамни действия. На всеки 2 години съдът ще преценява дали мерките за подкрепа по отношение на едно лице са адекватни.
„Важно е да изкараме хората от домовете с психични увреждания и да им дадем възможност за самостоятелен живот”, каза Вергиния Мичева-Русева.
У нас около 7000 души са поставени под запрещение в последните няколко години. Очаква се съдът да преразгледа техните дела в следващите няколко години. Очаква се също Законът да влезе в сила една година след публикуването в Държавен вестник.