"Подпорната стена" на Алепу и по документи е курортен комплекс, съобщи bTV.
След проверката на РДНСК вчера стана ясно, че постройката край брега е изградена, за да укрепи земните пластове. Още през 2017 г. обаче, е било предвидено и изграждане на курортен комплекс. Tова станало ясно от документи на регионалната инспекция, както и разрешението за строеж.
В имотния регистър вече имало отбелязани 25 жилища-апартаменти.
При оглед на място вчера - Държавният строителен контрол е бил категоричен, че 4- етажната сграда на брега не е хотел, а укрепително съоръжение.
Вторият етап се простира и от местоположение. Намира се в източна посока от изграденото вече съоръжение, като терасовидно или стъпаловидно намалява своята етажност, в най-ниската си част е едноетажен, ще стига до оградата, уточни Милен Ненчев, началник, РДНСК-Бургас.
Според проверката на bTV в кадастъра става въпрос за имот от над 7 хил. квадратни метра, който е предназначен за курортен хотел, почивен дом.
Toва се потвърждавало и от решение на РИОСВ-Бургас по оценка на съвместимостта, в края на 2017 г. за същия имот. Там било записано "изграждането на курортен комплекс..., както и съпътстваща дейност по укрепване на регистрирано свлачище". А разрешението за строеж от 2018 г. позволявало изграждане на курортен комплекс, след укрепване на свлачище.
В Имотния регистър вече били отбелязани като учредено право на строеж - 25 недвижими имота с предназначение - жилище-апартамент. Площта им варира от 35 до близо 170 кв. м.
Вчера регионалният министър Петя Аврамова обяви, че всичко е законно. На въпрос как си обяснява документите Аврамова е заявила, че се е позовала на информацията, която е била публично оповестена от директора на РДНСК-Бургас.
Ако се окаже, че РДНСК не си е свършило работата добре и е изнесло в публичното пространство данни и заключения, които не отговарят на истината, ще понесат своята отговорност", подчертава Аврамова пред bTV.
Kомандированият от София шеф на ДНСК арх. Иван Несторов пък е отбелязал, че на обекта не е трябвало да се извършват никакви строителни дейности от миналата година. По думите му имало издадена заповед от 14 февруари миналата година, с която е спряно строителството на обекта. Заповедта не била отменена.
Спас Узунов от Българска фондация "Биоразнообразие" заявява, че най-простият белег дали това е сграда и дали ще бъде използвана като сграда - е наличието на стълбища и асансьори.
По думите му в момента се нарушава Законът за устройство на Черноморското крайбрежие. Върховната административна прокуратура се е сезирала заради скандалния строеж. Обвинението ще очаква доклад от проверката на ДНСК, след което ще преценява какви ще са по нататъшните му действия, каза шефът на ДНСК арх. Несторов.
+++++
на 05.06.2020 в 03:15:49 #3И да отидете на море у нас, ей! Къде в Гърция ще видите такива безумия
Avatarx
на 04.06.2020 в 22:23:56 #2В закона прави ли се разлика между сграда и строеж? не
hmmm
на 04.06.2020 в 20:35:46 #1Аха, дига и вал, стражеви кули и замък като онзи в Равадиново.