Кубинките, които носят полицаите, не отговарят на нуждите им. Това показва изследване, направено посредством социалните медии сред членовете на СФСМВР от жандармерията, охранителна полиция, пътна полиция, гранична полиция. Изследването е направено за периода октомври 2017 - януари 2018 година.
Кубинката не е водоустойчива и не диша.
Валентин Попов от СФСМВР заяви, че това, което се правело, не е конфронтация, а сигнал за помощ на синдиката към служителите, които разработват спецификациите за облекло и обувки. Вече е имало среща със заместник-министър Стефан Балабанов по темата, уточни още Попов.
Изследването беше представено от Свен Селингер - експерт по специализирани обувки за полицията и армията в ЕС, Азия и Близкия Изток и специален съветник на Европейски полицейски съюз.
Изследване на приемането на настоящите специални обувки, използвани от полицаите у нас показва, че от всички, попълнили анкетата, 85% използват официалните обувки, предоставени от МВР, а 13% си ги купуват.
63% заявяват, че не се чувстват удобно в тях, а 37% смятат, че са удобни. 51% изпитват болка като ги носят, а за 49% това не е така. 79% заявяват, че кубинките се мокрят, 21%- не. На 45% краката силно се изпотяват в тях, за 47% потенето е малко, а за 8% - няма изпотяване.
Липсата на водоустойчивост и способност за дишане са основните причини за екстремните температури, на които са подложени краката на полицаите, а това води до увреждане на краката.
За 57% краката им замръзват в кубинките, 33% заявяват, че това понякога се случва.
67% от служителите казват, че обувките, получени от МВР, се късат в първите 12 месеца, но само 27% могат да ги заменят. 24% от полицаите изпълняват професионалните си задължения със скъсани кубинки.
59% от служителите трябва да използват кубинките си за повече от 12 месеца, но 89% от тях вече са повредени или скъсани.
84% не са удовлетворени от кубинките, които получават.
Заключенията на изследването са, че настоящите полицейски обувки в България не отговарят на съвременните изисквания и нужди на полицаите за изпълнение на задълженията им.
За конкретни препоръки за кубинките било рано, заяви Попов.
Селингер посочи, че трябвало да се започне да се мисли по концепцията и спецификациите.
Цената на кубинките, по които ги получава МВР е 55 евро, съобщиха от синдиката, като по думите на Валентин Попов на свободния пазар можело да се намерят на значително по- ниски цени.
Той уточни, че ще предложат на МВР по какъв начин да се получават униформи и обувки.
В заключение Попов заяви, че за да е полезен, полицаят трябва да е добре обучен, облечен и силно мотивиран, а от СФСМВР ще работят активно по първите две, за да се премине към третото.
dakl
на 10.02.2018 в 14:03:01 #6Управляващата страната мафия не може да допусне никакви изключения и от всичко трябва да се краде , даже и от полицаите!
Drangov
на 09.02.2018 в 02:37:23 #5Ако иска България да спести пари и да намери най-добрите кубинки за полицята ,решението е PLANIKA од Р.Словения.http://planika.si/en/.И след 15 години ,моите се още като нови
Господинов
на 08.02.2018 в 20:07:08 #4В ЦСМП Перник се полагат по един кат летни дрехи годишно, а зимни дрехи(яке и ватиран панталон) на четири ли, на пет ли години. Летни обувки получихме по- миналата година, зимни не помня откога. Изобщо нямам представа колко ни се полага за екипировка като пари.
jasentcho
на 08.02.2018 в 18:05:49 #3Същите неща установих, когато влязох в родната казарма. Това се случи през 1989 година. Старшината раздаде дрехите и обувките "на око" и "разреши", ако искаме, да ги сменяме помежду си. Имаше, например, един новобранец с изключително голям крак, още втория-третия ден буквално окуця, че се наложи да ходи по пантофи по плаца, за ужас на всички военни. Оказа се, че номерът му е 47, а в цялата дивизия имало само един чифт стари такива кубинки. Как да е, доставиха ги, всички запомниха случая и при повод се шегуваха за сметка на "горилата". Аз се отървах само с ожулвания, докато не разбрах, че трябват партенки, или комбинация партенки-чорапи за зимата. Чак след година разбрах, че имало зимни и летни обувки, а старшината никога не е обелвал и дума за това. За срока на службата е трябвало да износя 3 чифта обувки, а ми ги смениха към края на казармата пак със стари. Пак преди уволнението случайно имах "щастието" да видя специално направен фалшив таван, пълен с дрехи, посуда, обувки и каквото друго военно (без оръжие) се сетите, предимно нови или малко носени. Просто заделени за продажба. Това вече стана през 1991. Ама, хайде, да не излезе, че разгласявам военни тайни, макар че се клех за вярност към НРБ, пък то я няма вече. П.П. Пропуснах да отбележа размера на заплатата - 1.80 лева на месец за редник. Избягването на военна служба се наказваше с дисциплинарна рота и затвор, след което нямаше начин да се води нормален живот.
Кастело Белведере
на 08.02.2018 в 14:51:04 #2Че къде е казано, че трябва да са меки, удобни. Колкото са по твърди, неудобни и накиснати с вода толкоз по-бдителен и съответно полезен ще е служителят. Ако иска да дреме на топличко и приятно да се заяише при патреотчетата.
Comon Sense
на 08.02.2018 в 14:04:29 #1Те това са Китайските боклуци. Поръчайте бългаска фирма, ако е останала такава, да произвежда тези обувки от истинска кожа и с необходимите качества. Така и полицаите доволни и българската икономика ще е подпомогната. И администраторите да не крадат - вземайки комисионни.