Гражданската организация "Покана за доброволно изпълнение" и Сдружение на потърпевши от частните съдебни изпълнители" готвят протест срещу нарушения в Закона за съдебната власт.

Това заяви Ивайло Илиев, председател на сдружение "Покана за доброволно изпълнение" на пресконференция в БТА по повод започналата наказателна процедура срещу България от 24 януари 2019 г. Страната ни има двумесечен срок за становище за съответствието на заповедното производство по Гражданско-процесуалния кодекс и неговото прилагане от съдилищата с правото на ЕС.

На 20 февруари е организиран митинг-протест под наслов "Непознаването и неспазването на закона не е оправдание". Исканията на протестиращите са свързани с ефективен контрол от Министерство на правосъдието над дейността на ЧСИ и нарушенията на закона за частните съдебни изпълнители. От двете сдружения настояват и за законодателна инициатива за промяна на Закона на съдебната власт и въвеждане на материална отговорност на магистратите за причинени вреди.

Сдружение помага на граждани при сблъсък с ЧСИ-та

Сдружение помага на граждани при сблъсък с ЧСИ-та

Изготвя индивидуални жалби до Европейската комисия

От Сдружение на потърпевшите от частните съдебни изпълнители и съдебната система "Солидарност" изтъкват, че последното изменение на ГПК е от 2017 година и до момента правителството не е предприело нищо е тази посока.

Заповедното производство се е превърнало у нас в бич, от което са потърпевши над 3 милиона българи по думите на Илиев.

Това е бързото производство, в което всеки, който се обърне към Съда, плаща 2% такса, а не 4% и от съда трябва да издадат заповед и изпълнителен лист. Според него процедурата е тотално сбъркана, тъй като съдилищата издавали заповедите на конвейер.

"Това безчинство на съда и на ЧСИ ние ще направим всичко възможно да бъде прекратено и частните съдебни изпълнители като дублиращи държавната структура, да бъдат премахнати", завви Илиев.

По думите му, те (частните съдебни изпълнители - б.р.) имат лоби в парламента. ЧСИ образува изпълнително дело, без да са му представени съдебни актове. Как ще се представят, като не са издадени, питат от сдружението.

Съдят ЧСИ за кражба на над 320 хил. лв. в Шумен

Съдят ЧСИ за кражба на над 320 хил. лв. в Шумен

48-годишният частен съдебен изпълнител Асен е укрил и 66 630 лева данъци

Съдът налага възбрана и запори и преминава към ликвидиране на имуществото на длъжниците в опорочено изпълнително производство, а другият проблем е, че книжата в заповедите производства не се връчват, допълни председателят на сдружението.

Те стоят в т. нар. тъмна стая на Софийски районен съд и се съхраняват, поради това, че не са върнати поканите за доброволно изпълнение от ЧСИ, подчерта Илиев.

При подаване на жалба срещу ЧСИ, съдът я разглежда в тричленен състав, а ЧСИ се причислява към държавните съдии. Това Илиев определи като недопустима подигравка с Конституцията на РБ. Всичко това е предмет на стартиралата от ЕК проверка, обясни той.

ЧСИ запорира банковите сметки на Община Сливен

ЧСИ запорира банковите сметки на Община Сливен

Причината са скандали между общината и изпълнител на първия воден цикъл на водопреносната и канализационна мрежа