Държавата се намира в тежка политическа и институционална криза. Възможностите за изход от нея през парламентарната демокрация изглеждат нищожни. Това поставя в пряка опасност устоите на парламентарната република. Това заяви в своя декларация сдружението "Правосъдие за всеки".
От "Правосъдие за всеки" са притеснени, че ако досега е била натисната ръчната спирачка, но при едно нейно освобождаване държавата може да падне изцяло в пропастта и на институционална криза.
Сдружението изтъква, че почти всички държавни органи и институции, които се избират в цялост или частично от парламента, функционират без нужната легитимност и далеч извън мандатите си. В декларацията се посочва, че най-притеснително е положението в съдебната власт, където основният кадрови и административен орган - Висшият съдебен съвет, който бе разделен на две с последните конституционни промени, е вече 21 месеца извън мандата на своите членове.
"Правосъдие за всеки" допълва, че Инспекторатът към ВСС започна трети мандат, без да е получил дори втори такъв. Сдружението отбелязва, че това спъва избора на нов главен прокурор, а Борислав Сарафов заема поста вече 13 месеца, без да е избран по правилата.
В декларацията се посочва още, че през месец октомври изтича и мандатът на председателя на Върховния административен съд Георги Чолаков, който се готви да остане на поста си.
Тези избори не могат да бъдат проведени, докато не бъде приет и не влезе в сила новият Закон за съдебната власт, който "отлежава" вече пет месеца в Министерството на правосъдието, а конституционните срокове за приемането му изтекоха в края на юни, поясняват от "Правосъдие за всеки".
Сдружението е на мнение, че освен законодателната власт, вече и съдебната е в състояние на тежка криза и на практика в безтегловност. От там посочват, че предсрочните парламентарни избори биха могли да стартират процедурите по изборите на Висш съдебен и Висш прокурорски съвети в началото на февруари следващата година. Но това е при условие, че има приет Закон за съдебната власт и квалифицирано мнозинство от 160 гласа.
Тези ръководители и органи, които са тотално провалени и делегитимирани в очите на гражданите, може да останат по местата си и още няколко години, ако Конституционният съд (КС), чиито членове изглежда се намират под политически натиск, отменят измененията в глава "Съдебна власт" на Конституцията, пояснява "Правосъдие за всеки". От сдружението са категорични, че решението на КС за промените в основния закон ще повлияе сериозно на ситуацията в държавата
Има реална опасност политическата и парламентарна криза, както и кризата в съдебната власт, да прераснат в конституционна криза с непредвидими последици. Според сдружението КС хем трябва да вземат правно и конституционно издържано решение, хем да го направи убедително, за да отклони съмненията за изпълнение на политически поръчки.
Ако КС реши, че устройството на съдебната власт и в частност на най-големия ѝ проблем - Прокуратурата и института на Главния прокурор, може да се променя само от ВНС, то разумната и реформаторска част от обществото ще погледне най-после в тази посока и скоро ще стигнем до избори за ВНС, няма да имаме друг избор. Но последствията за държавата ще са непредвидими, ако се отвори и тази кутия, допълват от "Правосъдие за всеки".