Да има омбудсман в правосъдната система. За това призоваха от Инициативата "Правосъдие за всеки" на дискусията, която проведоха с граждани пред ЦУМ. Събитието бе под надслов "Гражданско кафе пред ЦУМ без болтове".
Атанас Шарков, който е участник в "Правосъдие за всеки" заяви пред събралите се хора, че това не е протест, а с цел да споделят своите идеи. По думите му, гражданското общество може да бъде водещо в развитието на нашата държава и допълни, че то и правосъдната система могат да бъдат основния мотор на тази промяна. Атанас Шарков посочи и една от техните идеи - да се внесе повече контол в работата на Висшия съдебен съвет.
Това би станало чрез номиниране на граждански представители в Съвета, които да имат възможността да упражняват пряк контрол върху кадровиците и най-вече главния прокурор. "Нещо като омбудсман, но в правосъдната система", заключи Шарков. Той посочи, че тази идея не е нова, тъй като в редица европейски държави това е отдавна установена практика. "Активната гражданска позиция е задължение, не само възможност", допълни участникът в "Правосъдие за всеки".
"Вярваме, че ако се случи съдебна реформа и ако нещо се промени към по-добро, животът на всеки българин ще стане по-хубав", каза Петромир Кънчев, който също е част от инициативата. Според него ако няма съдебна реформа, то не може да има нито образователна реформа, нито такава в здравеопазването.
"Ядката" на съдебната реформа, по думите му, е съдът да стане по-независим от политически поставени хора: "Тоест ВСС да има по-малка парламентарна квота от политически ангажирани хора", коментира Кънчев. Именно намаляване на тази квота е основното предложение на "Правосъдие за всеки".
Сред събралите се граждани бяха бившият шеф на Софийския районен съд Методи Лалов и бившият депутат от ГЕРБ Методи Андреев.