Няма по-добри условия за развитие на организираната престъпност от сега, заяви министърът на вътрешните работи и кандидат за народен представител от НДСВ Георги Петканов по време на последния бТВ дебат.

Веднага след това сензационно признание професорът бързо се поправи и обясни, че има предвид последните 15 години – смяната на системата, на собствеността.

Дискусията започна с терминологични уточнения – организирана престъпност или мафия има у нас. Петканов предпочита определението “организирана престъпност”.

Щом във всяка банда има полицай, то това е симбиоза на власт и престъпност, иначе казано – мафия, защити тезата си представителят на Коалиция на розата генералът от резерва Аню Анев.
Той смята, че абсолютната централизация на МВР е вредна, службите трябва да повтарят държавното устройство на ниво област и община.

Според Красимир Каракачанов от Българския народен съюз организираната престъпност се е сраснала с част от политическия елит и малко или много е свързана с всички управления досега.
Той изрази мнението, че бандитизмът убива вярата на гражданите и разрушава държавността.
Каракачанов набеди МВР в холивудски стил на борба с престъпността, но призна, че по направления като наркотици и фалшиви пари с международно участие ведомството има доказани успехи.

Борислав Цеков от “Новото време” потърси корените на организираната престъпност в годините преди 1989 и малко след това и определи Държавна сигурност и бившия Комсомол като мозъка на престъпността у нас.

Бившият шеф на Института по психология на МВР, а днес кандидат-депутат от ДПС Бойко Ганчевски определи организираната престъпност като вирус, който непрекъснато мутира, а като лекарство срещу него посочи агентите под прикритие.

Подобие на мафиотски структури, свързани с изпълнителната власт, бе формулировката на Марио Тагарински от ОДС.
За него организираната престъпност е използвана като репресивен апарат при преразпределението на собствеността от бившите комунисти, но днес чудовището, създадено от тях, е излязло от контрол.

Димитър Абаджиев от ДСБ обвини държавата в участие на преразпределянето на територии на престъпния бизнес и заяви, че нещата ще се променят, когато властта престане да се клатушка в една яхта с престъпниците.

Янаки Стоилов от Коалиция “За България” смята, че разкриваемостта на деянията на организираната престъпност е много по-ниска от тази при другите престъпления, че половината от потърпевшите дори не подават жалби, защото нямат доверие в полицията.

Българските полицаи са още милиционери, подкрепи го Марио Тагарински и обвини управляващите в забавяне на девоенизацията на системата и в стопиране на създаването на единен център за противодействие на престъпността.

На отправеното обвинение от представителя на БСП, че на улица “6 септември” №29 (сградата на МВР,бел.ред.) съществува политическо двувластие и показност, отиващият си министър на вътрешните работи отговори, че с главния секретар Борисов са имали различия, което е нормално и естествено, но конфликти по същество не е имало.
Сега, подчерта Петканов, визирайки предизборната кампания на НДСВ, дори сме съмишленици.

Казусът “заплаха за живота на полицай №1” предизвика различни мнения.
МВР-шефът не изключи те да са свързани с дейността на генерала.

Димитър Абаджиев видя в тях доказателство за участието на МВР в преразпределянето на престъпни територии.

Тежко на държавата, в която борбата с престъпността зависи от живота на един висш полицай, заяви ген. Анев.

Изкуствена политическа PR кампания в стил “да разлаем кучетата” определи ситуацията Борислав Цеков.
Той смята, че МВР се използва като играч на политическата сцена от определени среди.

Марио Тагарински заяви, че използването на кадри от полицейска операция в рекламния клип на кандидата Борисов е недопустимо включване на МВР в предизборната кампания и ОДС обмисля сезиране на Централната избирателна комисия.

Когато се говори за професионализъм, ще защитим истинските професионалисти, а не политически ангажираните личности, коментира Янаки Стоилов по повод бъдещето на кадрите в МВР при следващото управление.

Структурните промени в съдебната система не намериха така търсения напоследък политически консенсус.
Всички участници в дебата бяха категорични, че промяна трябва да има, на разминаванията бяха в мястото на следствието, избора на главен прокурор, парламентарния и гражданския контрол над обвинението.

Министър Петканов най-ясно формулира нещата: престъпността няма цвят, при следващия парламент е необходимо бързо приключване на съдебната реформа.

Интересният сблъсък в студиото се получи, когато Димитър Абаджиев спомена успехите на правителството на Иван Костов в борбата с престъпността.
Марио Тагарински рязко го опонира, че става дума за правителството на ОДС.
Да, но когато зад гърба на ОДС не надничаха Любен Дилов и Яне Янев, не му остана длъжен Абаджиев.