Европейската комисия предложи план за пълно прекратяване на вноса на руски природен газ до края на 2027 г., част от по-широка стратегия за намаляване на зависимостта от руските енергийни източници.
Предвижда се прекратяване на всички съществуващи договори за тръбопроводен и втечнен газ от Русия, както и забрана на нови споразумения с руски доставчици. Спот договорите ще бъдат забранени до края на 2025 г.
Планът обхваща също постепенно намаляване на вноса на руски петрол и ядрено гориво. Очаква се ново законодателство през юни, а всички предложения трябва да бъдат одобрени от Европейския парламент и държавите членки.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков определи мерките като самонаказание. "Европа си стреля в крака. Те стесняват конкурентната среда, фаворизирайки по-скъпи стоки от САЩ и други страни. Можем само да се надяваме, че бъдещите европейски политици ще оценят ситуацията по-трезво", каза той пред Ройтерс.
Пътната карта признава, че пълният отказ от руско ядрено гориво е средносрочна задача. Предлага се обложение на руския обогатен уран с нови данъци, ограничаване на нови договори и разширяване на вътрешното производство. Според европейския комисар Дан Йоргенсен, това ще направи вноса "по-малко икономически оправдан".
Към момента руският газ съставлява около 19% от вноса на ЕС, основно чрез "Турски поток" към Унгария и Словакия, както и под формата на втечнен газ. Вносът на LNG от Русия се е увеличил отново през 2024 г., след спад от началото на войната в Украйна. За сравнение, през 2021 г. 45% от газа на ЕС е идвал от Русия.
"Няма да позволим нашите страни да бъдат изнудвани или да пълнят военната каса на Кремъл", заяви Йоргенсен. Според него, дори при евентуален мир в Украйна, енергийната зависимост от Русия остава риск.
Somebodyelse
на 07.05.2025 в 17:47:08 #7Прожектиран, Westinghouse НЕ купуват от Русия !
projekt
на 07.05.2025 в 09:55:13 #6Somebodyelse ..................................... мда......те самите САЩ купуват от Русия и Казахстан малко над половината от ядреното гориво........те ако Уестингхсус имаха капацитет щяха да продават на САЩ...... и разбира се там има специално разработени линии за нашите реактори....разбира се..... миналата година САЩ се отказа от Русия и почна да купува ударно от Китай, ама някой каза че може би това е отново от Руси. вдигна се малко пушилка, малко приказки по медиите и нищо. в задачата се пита как за 1 седмица от Китай увеличиха производството и обработката на Уран. да напомня в началото на войната как Европа се отказа от руски дизел и започна рекордно да купува дизел от Индия и Китай....да се чуди човек.......как се създава производство за седмици.....как се строят заводи, рафинерии......еий така......от днес за утре...... да напомня и за началото на военните действия. когато газа минаваше през Украйна това беше демократичен защото САЩ получаваха 11-12-13 милиарда долара от транзитни такси. когато газа към Европа заобикаляше Украйна и САЩ нямаха интерес, тогава това беше недемократичен газ. да напомня как Киро Харвардски се отказа от газ от Русия и обясняваше как ще купува от САЩ.....помниш ли.....оказа се че свободен газ няма, няма корараби, няма къде да го разтовари, няма как да го пренесе до България......помниш ли.....и взимахме през Гърция с 15% комисионна пак руски газ, ама плащахме на Гърция. сега имаме договор за скъп газ с Турция и Боташ и евтин руски газ през Гърция...... оказа се че взимаме евтин руски газ през Гърция....защо....нали сме голямата работа. защо не купуваме скъп газ през Турция.....демократичен......ЗАЩО? и следващия въпрос е защо купуваме руски газ през Гърция, а не директно. помниш ли преди войната как ни обясняваха че имаме неизгодни договори с Русия и ако не работим с Русия ще можем да купуваме евтин газ през САЩ и Норвегия.....помниш ли.......е колко години минаха и никой още не е виждал евтин газ от САЩ и Норвегия......икономиката на Европа зацикля от високите цени на газ, ел. енергия.....къде е евтиния газ от САЩ и Норвегия....къде е.... така че това за Уестингхаус което си го написал е полуистина. вярно е, но не е истина. и може би най големия проблем който след някоя година ще излезе е къде да съхраняваме ядрените отпадъци. къде. лошите руснаци ги взимаха, преработваха и ги правиха отново ядрено гориво. сега ще трябва да изграждаме депа за съхранение на наша територия....не че е невъзможно, но ЗАЩО да го правим. скъпо, опасно, замърсяващо.
Somebodyelse
на 07.05.2025 в 03:02:57 #5Основни източници на уранова суровина за Westinghouse: Доставчици на уранов концентрат: Westinghouse използва уран от страни с утвърдени минни индустрии, включително: Канада – Cameco е един от най-големите доставчици в света. Казахстан – чрез компании като Kazatomprom. Австралия – чрез BHP (Олимпик Дам) и други. Намибия – Husab и Rossing Uranium. САЩ – малък, но възраждащ се добив от компании като Energy Fuels. Южна Африка и Нигер – исторически доставчици с ограничен дял днес.
Somebodyelse
на 06.05.2025 в 23:56:27 #4Westinghouse произвежда ядрено гориво за различни типове реактори, включително: PWR (Pressurized Water Reactor — наляганен воден реактор) BWR (Boiling Water Reactor — кипящ воден реактор) VVER (вкл. руските типове, като VVER-440 и VVER-1000, използвани в България, Чехия, Украйна и др.)
Somebodyelse
на 06.05.2025 в 23:55:22 #3Пак лъжеш яко Прожекторан : Westinghouse не добива самостоятелно уран, а закупува уранов концентрат (т.нар. "жълт кек" – U₃O₈) от различни международни производители. След това концентратът преминава през процеси на преработка, обогатяване и производство на ядрено гориво. Основни източници на уранова суровина за Westinghouse:
projekt
на 06.05.2025 в 20:51:10 #2е то ние и в момента не внасям еруски газ. в момента внасмя турски газ от турски поток. внасяме гръцки газ от Гърция внасяме индийски и китайски дизел..... не внасяме нищо от Русия......само от посредници..... а и чичо Тръмп предложи САЩ да купят проекта СП2 и да доставят и контролират руски газ към Германия......става въпрос за няколко милиарда на година от транзитни такси....не е много....но пък вече говорим за демократичен газ..... другото интересно ми е това с отказа от руско ядрено гориво.....прилича ми на великата сделка при която Бълагария получи забрана да купува уран от Русия. наложи се американска компания да го купи от Русия и да ни го препродаде. в задачата се пита ЗАЩО се налага да има посредник в сделката......освен ако някой вярва че Уестингхаус са разработили технология специално за България..... просто се очертава да купуваме руски газ през посредници на по висока цена. или като доставките на газ от Азрбейджан през турски поток след като всички говорят и обсъждат че Азарбейджан няма достатъчни количества газ през цялата година за да задоволи нуждите на Европа и че като газ от Азарбейджан ние купуваме отново руски газ. така че......ще продължим с руския газ само че вече няма да е руски, а ще е американски, азерски, турски, гръцки.....
ВълкСчадъР
на 06.05.2025 в 20:37:14 #1