Парламентът отложи гласуването на бюджета за 2008 г., за да избере инспекторат към Висшия съдебен съвет (ВСС).

След бурни дебати и продължителни гласувания и прегласувания, депутатите обаче не успяха да изберат инспекторат в пълен състав.

Необходимите 160 гласа квалифицирано мнозинство получиха главният инспектор - Ана Караиванова и само 8 от десетте инспектори на новия орган.

Припомняме, Караиванова бе зам.министър на правосъдието, но подаде оставка през лятото.
Тогава оттеглянето й беше свързано с провала на работата по създаване на Агенция по вписванията, което бе ресор на Караиванова.

По време на гласуването на кандидатурите, депутатите от опозицията демонстративно напуснаха.

Започнаха спорове дали с проведения избор не се създава конституционен проблем, тъй като по силата на конституцията, а и по закона за съдебната власт този орган се състои от главен инспектор и десет инспектори, а избраните са само осем, трябва ли да се провежда нов избор за още двама инспектори и как, след като срокът за подаване на кандидатурите по Закона за съдебната власт е изтекъл.

Беше дадена почивка, за да се проведат съответните консултации и в крайна сметка надделя становището изборът на другите двама инспектори да стане след Нова година.

Представителите на ДСБ заявиха, че според тях инспекторат не е избран и че ако управляващите направят така, че да заработи инспекторат в непълен състав, ще сезират Конституционния съд.

Те са категорични, че ВСС не бива да позволява избраните днес главен инспектор и осем инспектори да встъпват в длъжност.

Според председателя на Върховния административен съд Константин Пенчев няма проблем да се извърши допълнителен избор на още двама инспектори след Нова Година.

От новата парламентарна група Българска нова демокрация заявиха, че са участвали в работата на комисията за формиране на инспекторат и че са подкрепили предложението на правната комисия.

Днес в парламента обаче започнаха недопустими пазарлъци от страна на управляващата коалиция, а от друга между управляващите и отделни депутати от опозицията и от независимите, изтъкнаха от БНД.

Местата в инспектората станаха разменна монета за обещаване на постове в други органи на парламента и в такива, излъчвани от парламента, заявяват депутатите от БНД в своя декларация.

Считаме, че това политическо поведение противоречи на конституцията и закона и бламира независимостта на този орган и обезсмисля очакванията за неговата добра работа, заявя още в декларацията си групата на БНД.

Малко преди да изтече пленарният ден депутатите се сетиха за държавния бюджет и решиха да си удължат работното време до окончателното му приемане.

Докато стигнат до него обаче, в дневния ред на народните представители влиза изборът на Комисия за защита на личните данни и промени в Закона за собствеността.

Въпреки удълженото време обаче депутатите не успяха да приемат бюджета, тъй като депутатът от ОДС Ясен Попвасилев колабира в пленарна зала, което накара председателстващият Любен Корнезов да прекрати заседанието.