При зачестилите случаи на варицела приемането на препарати, укрепващи организма срещу вирусни инфекции, има положителен ефект. Заразяването не винаги може да бъде избегнато, но заболяването протича значително по-леко, ако имунната защита на организма е подсилена.

Това заяви педиатърът д-р Йордан Мирчев, цитиран от health.bg.

Добре е имуностимулиращи средства да приемат всички, които са контактували с болен от варицела, тъй като заболяването и силно заразно. Медикаменти, укрепващи организма срещу вируси, могат да се приемат дори ако вече е настъпила инфекция.

При варицела не трябва да се приемат прекалено много белтъчни храни, допълни д-р Мирчев.

По данни на Министерството на здравеопазването случаите на варицела са се увеличили повече от два пъти - през изминалата седмица те са били 246, а в предишната - 103.

Инкубационният период е около три седмици.

Заболяването обикновено започва само с температура, без обрив. Често обривът се появява първо по окосмената част на главата под формата на червени петна, които по-късно образуват мехурчета с бистра течност. Ако бъдат разчесани, спукани и замърсени, обривите допълнително се инфектират бактериално, което усложнява състоянието и налага прием на антибиотици.

Затова е Обривът не трябва да се разчесва. За да се облекчи сърбежът, може да се използва камфоров спирт.

Тъй като срещу варицела няма ваксинация, избягването на контакт с болни и общото укрепване на имунната защита са единствените мерки, които могат да се предприемат, за да се избегне заразяването или поне да се облекчат последиците от него.