Ръководството на българската прокуратура излезе с позиция относно доклада на Европейската комисия (ЕК) за напредъка на България по механизма за сътрудничество и оценка.

Според държавното обвинение ЕК обосновано и обективно отчела постигнатия "значителен напредък по препоръките в доклада от януари 2017г.", настъпилите "допълнителни положителни промени", "решимостта за напредък в реформата" и ускорения темп на предприетите действия.

ЕК отчита напредък, но...

ЕК отчита напредък, но...

Комисията не може да заключи, че показателите са изпълнени в задоволителна степен

Показателна за признатия напредък била липсата на нови препоръки и увереността, че изпълнението на вече дадените било възможно "в близко бъдеще" при "добро сътрудничество между институциите".

Удовлетворяваща била положителната оценка за дейността на прокуратурата и позитивно отчетените нейни усилия:

- "специалното внимание", което се обръща на делата за корупция по високите етажи на властта, включително извършеният анализ и набелязаните мерки, адресирани към всички отговорни институции, за повишаване ефективността на разследванията.

- постигане на "трайни резултати в работата на специализирания съд и специализираната прокуратура по дела за организирана престъпност и отнемането на незаконно придобито имущество".

- настъпилата "мащабна промяна в престъпната среда" - "спад на нивото на видимо насилие" в резултат на "по-малката заплаха за стабилността на обществото", която в миналото е генерирала организираната престъпност и това, че "като цяло положението в България се приближава до това в някои други държави - членки".

Цачева доволна, че в доклада няма нови препоръки

Цачева доволна, че в доклада няма нови препоръки

Ще се работи в посока отпадане на мониторинга през 2019 г.

- анализиране на решенията на ЕСПЧ относно неефективните наказателни производства и "напредъка в последващите действия" по изпълнение на предвидените мерки в пътната карта.

- реформиране на съдебната карта в частта за прокуратурите и представеният от главния прокурор "конкретен модел за окрупняване на районните прокуратури".

- предоставяне на информация по институционален път и чрез редовни пресбрифинги за дела с висок обществен интерес.