"Европейската комисия отчита обективно и ясно положителните тенденции и постигнатите резултати. Прави впечатление цялостния положителни тон на Доклада, в който има ясни и недвусмислени оценки както и редица позитивни констатации".
Това заяви правосъдният министър Цецка Цачева в Министерския съвет по повод поредния доклад на България по Механизма за сътрудничество и проверка.
Цачева подчерта, че независимо от дадените положителни оценки, в Доклада се заявява, че се очаква работата да продължи, а това ги мотивира още повече.
"Онова, което за първи път се постига е, че липсват нови препоръки", подчерта Цачева.
Тя се спря подробно на постигнатото, описано в Доклада по Механизма за сътрудничество и проверка (МСП) по раздели.
В раздел Съдебна реформа е отбелязана промяната в Конституцията във връзка с разделянето на ВСС на две и последвалите промени в Закона за съдебната власт. Отчита се позитивно редът на избиране на членове на ВСС от двете квоти.
Специално е обърнато внимание на избора на нов председател на ВАС. Отбелязано е, че изборът е в изпълнение на новите правила, както и връщането на избора от президента и препотвърждаването му от новия ВСС.
Оценява се извършеният анализ на работата на Прокуратурата. Ще има анализ на наказателното правосъдие, анализ на Инспектората на ВСС и на административното правосъдие, допълни Цачева.
Оценява се високо факта, че интегритетът на магистратите ще бъде внимателно проследяван.
По отношение на правната рамка в Доклада са отчетени промените в НПК, както и корупционни престъпления да се разглеждат от Спецсъда и спецпрокуратурата.
Относно продължаване на реформата в съдебната власт положителна е оценката за изготвените шест месечни и годишни доклади за напредъка в областта на актуализираната стратегия. Те са публични и е отчетен позитив по отношение на публичността.
Цачева заяви, че в частта за борба с корупция се дава положителна оценка на изработения антикорупционен закон. Изразява се очакване по най-бързия начин да заработи.
В област противодействие на корупцията се посочва добрия пример в МВР, който прилага добри практики.
Комисията приема, че България е предприела изпълнение по препоръките в Доклада от януари.
По линия на организираната престъпност е отчетена намалението на заплахата от организирана престъпност у нас.
"Тонът на Доклада е изключително позитивен. Коректно са посочени изпълненията по всички препоръки. Коректно е отчетено, че част от препоръките още са в процес на реализиране", категорична беше Цачева.
Тя обърна внимание, че в заключение в Доклада се отбелязва, че ще продължи сътрудничеството до 2018 г. Правосъдният министър заяви, че ще се работи в посока отпадане на мониторинга през 2019 г.
Цачева не споделя думите на Нинова и препоръча всеки да прочете мониторинговия доклад
"Това е най- позитивният доклад, който сме имали по МСП. Категорично не споделям квалификацията, дадена от г-жа Нинова. Не считам, че предложенията от страна на народни представители от ГЕРБ за промени в Конституцията са в контекста на настоящия доклад, още по-малко, че се прави за отвличане на вниманието".
Така правосъдният министър Цецка Цачева коментира думите на Корнелия Нинова тази сутрин, че ходът с ревизията на приватизацията е абсолютна димка, пиар и отчаян ход за пред Брюксел
Цачева беше категорична, че нямат нужда от такова отвличане на вниманието и призова всеки да прочете Доклада.
kibrit
на 15.11.2017 в 20:30:58 #1Тройкаджиите се радват, че не са им писали двойка. Защо от ЕК да си губят времето в писане на препоръки, след като са стигнали до извода, до който достига всеки преподавател в училище, че некадърният тройкаджия е щастлив с минимума който постига и няма да направи нищо, за да подобри успеха си. Тройкаджията е мързелив, немотивиран, твърде глупав, за да не осъзнава състоянието си и е по-добре да му бъде писана тройка, само за да не пречи на останалите ученици са напредват. Него не го изключват, защото ако не стои в клас ще сътвори много по-големи бели и неприятности за всички.