Взривът в завод „Миджур“ в Горни Лом не бил умишлен.
Причината за него е случайно възникнало възпламеняване в резултат на пълно неспазване на технологичните правила при цялостната манипулация с всеки от типовете боеприпаси.
Това стана ясно по време на съвместен брифинг на главния прокурор Сотир Цацаров и зам.-главния прокурор и шеф на Националната следствена служба Евгени Диков. Установено е неспазване на нормите, касаещи ограниченията за пределите на съхраняване на количества на взривни вещества.
На 1 октомври 2014 г точно в 16.57.16 ч. най-близката до Горни Лом сеизмзична станция засича точното време на взрива. Той е произведен в завод „Миджур”, собственост на „Видекс“ АД. При трагедията загинаха 15 души. Сред жертвите беше и синът на собственика на "Миджур" Валери Митков - Емил. Разследването беше удължено, след като мястото, където по-рано се издигаше фабриката, беше напълно унищожено.
Три от виновните лица са загинали при взрива. Това са директорът на завода, началникът на цех „Утилизация“ и изпълнителният директор на „Видекс“.
Четири лица са привлечени като обвиняеми на 24 март.
Проф. Валери Митков, е обвинен за няколко престъпления. Като проектант на цеха, той е нарушил съответните изисквания, поради което е причинена смъртта на 15 служители във фирмата. Повдигнато му е обвинение и за причинени средни телесни повреди на две служителки, които при взрива са ударени от бетонни парчета. Той е обвинен и за документ с невярно съдържание.
Втораият обвинен е инж. Паула Иванова, работила като инспектор по здравословни и безопасни условия на труд. Тя е нарушила редица наредби и е обвинена за средните телесни повреди на двете работнички в завода.
Третият обвиняем е директорът на дирекция „Международна търговия“ Ивелина Бахчеванова в Министерството на икономиката. Тя е обвинена за неизпълнение на служебните си задължения, свързани с издаване на разрешителни.
В неизпълнение на служебните задължения е обвинен и Божидар Василев, който в момента е пенсионер, но е работил като ръководител на дирекция КОС към МВР.
15 загинали, 3 ранени и щети за 517 528 лв. са резултатите от трагичния инцидент. Досъдебното производство е почти приключило и се състои от 160 тома. Делото ще се гледа във Видин.
В разследването са взели участие 19 следователи от състава на Националната следствена служба. Разпитани са над 50 свидетели. Направени са 20 съдебно-медицински експертизи, над 120 експертизи на ДНК на всички годни за идентификация трупни останки, 3 компютърно-технически експертизи, ситуативно-техническа експертиза.
345 страници е основната експертиза - взривно-техническата. Върху нея са работили 7 експерти от БАН, като водещ експерт е председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров.
„Няма индикации, че взривът е причинен умишлено и от външно лице“, увери зам.-главният прокурор Евгени Диков. По думите му, от всички шест ями, образувани при взрива, са взети материали, изследвани са и е установено, че основното вещество е било тротил.
Иззети са чували с документи от офиса на фирмата в София и от самия завод. Установено е, че са нарушени редица наредби на МС, на МО и МВР и всяка една има пряка причинна връзка с инцидента.
Предстои доста тежка процедура по предявяване на материали. На 24 март обвиняемите заявили, че ще дават обяснения на по-късен етап.
На върховната административна прокуратура също била разпоредена проверка, от която станало ясно, че в периода 2008-2014 г. са били извадени разрешения за извършване на сделки на 158 фирми. Тези фирми са получили 2253 разрешения за внос на оръжия, боеприпаси, 1442 разрешения за износ, 118 разрешения за транзит, 40 разрешения за брокерска дейност.
Издадени са били само 2 акта за административни нарушения. 3 месеца след взрива проверката е завършила и през януари 2015 г. са били отправени редица препоръки до министъра на икономиката и до министерството на отбраната за дейности за повишаване на сигурността без да са нужни нормативни промени.
Препоръчва се създаване на звена за осъществяване на фактически контрол. Към Министерския съвет има препоръка за промени в закона. Държавата се нуждае от единствен контролен орган, който да издава лицензи и разрешения и да изпълнява и последващ контрол по изпълнение на закона, посочи главният прокурор Сотир Цацаров.
„Ако това се изпълни, може би бъдещите трагични инциденти могат да бъдат предотвратени“, подчерта обвинител номер 1.