Прокуратурата е предприела всички необходими действия, съобразени с компетентността си по Конституция и закон спрямо петте санкционирани по глобалния закон Магнитски лица. В това уверява говорителят на главния прокурор Сийка Милева в интервю за 24 часа, публикувано в събота. Тя припомня обвиненията спрямо Румен Овчаров и Николай Малинов, а и 19-те обвинения спрямо Васил Божков, като и в този случай американските санкции са дошли едва след съответните действия на органите у нас. Затова и от прокуратурата възприемат санкциите като знак, че са си свършили работата, а не за обратното. Въпреки това Милева заявява, че очакват американските власти да им предоставят данните, въз основа, на които са включили петимата българи в санкционния списък.
Милева обяснява и че съгласно европейското законодателство и трайната практика на Върховния административен съд наложените от Службата за контрол на чуждестранните активи на Министерството на финансите на САЩ санкции са неприложими за ЕС, прокуратурата незабавно се е самосезирала.
Вече сме изискали цялата информация за санкционираните български граждани, налична в структурите на МВР, ДАНС, КПКОНПИ, НАП и други. Ако бъдат установени достатъчно данни за извършени престъпления, прокурорите няма да се поколебаят да образуват досъдебни производства и да повдигнат обвинения.
Говорителят на главния прокурор уточнява и че прокуратурата събира доказателства съгласно строгите изисквания на Наказателнопроцесуалния кодекс, а когато говорят, че българският процес е изключително обременен, тромав и изпълнен с редица формалности, визираме и това, а и наред с това прокуратурата не е органът, който разкрива престъпленията. Това се извършва от МВР, а прокуратурата санкционира за законността на процесуалните действия.
Сийка Милева заявява и че още преди санкциите по Магнитски е имало образувано производство, свързано с Иван Генов, Александър Николов и Румен Овчаров за периода 2016-2020 г., но след закриването на специализираното правосъдие материалите са изпратени по компетентност на Окръжната прокуратура - Враца, а разследването се провежда от екип следователи от НСлС.
Не се дава повече информация за това кога е образувано делото нито по какъв повод, освен че е за организирана престъпна група с цел облага. Събрана е значителна по обем информация - над 50 тома. На въпрос защо българската общественост научава за това една след обявеното от OFAC, Милева отговаря, че няма как прокуратурата да информира за всички образувани проверки. А и не се прави, за да използват властимащи и политици, медиите в своя защита.
На въпроси за развитие по обвиненията срещу Васил Божков Сийка Милева обяснява известното до момента - че е изпратена молба за правна помощ до съдебните власти на ОАЕ с искане за провеждане на разпит чрез видеоконферентна връзка, но отговор и до този момент няма. По изпратената молба за екстрадиция на обвиняемия Васил Божков до настоящия момент също не е постъпил отговор от компетентните власти в ОАЕ. Отделно от това прокуратурата е изготвила и изпратила общо 4 нови молби за правна помощ, по които от властите на ОАЕ е поискано да връчат на обвиняемия Васил Божков призовки за доброволното му явяване пред българските разследващи органи, като последната от тях е изпратена на 18 януари 2023 г. С тези допълнителни молби за правна помощ на обвиняемия Божков е дадена възможност да се яви доброволно пред българските разследващи органи и да се възползва пълноценно от всичките си права по българското законодателство, включително да даде обяснения по делото. На обвиняемия Васил Божков са посочени 34 дати за явяване пред органите на досъдебното производство в България.