В Деня на българската Конституция - 16 април, държавният глава Румен Радев призовава да оценим Конституцията, която имаме.

Днешната ни Конституция урежда стабилна институционална рамка на представителната демокрация, защитава равенството и основните права на гражданите. Не трябва да забравяме също, че Конституцията отразява и нашата решителност да отстояваме общочовешките ценности: свобода, мир, хуманизъм, равенство, справедливост и толерантност, подчертава в поздравителния си адрес Румен Радев.

Днес отбелязваме решителността и волята на участниците в Учредителното събрание през 1879 г. да положат конституционализма в основата на политическия и обществен живот в Княжество България и да гарантират равенството на гражданите и защитата на основните човешки права.

Президентът посочва, че в дебатите по приемането на Търновската конституция "блестят" имената на първите ни държавници като Петко Каравелов, Петко Славейков, Драган Цанков, д-р Константин Стоилов, Григор Начович, Тодор Икономов, Марко Балабанов. Те са били хора на различна възраст, с различни професии и политически убеждения, но всички са били водени от общата воля България да има Конституция и управлението да бъде ограничавано от справедливи закони. "Днес честваме тази воля и си пожелаваме тя да продължава да вдъхновява и ръководи нашите действия", допълва Румен Радев. По повод Деня на българската Конституция - 16 април, с което поздравява юристите по повод професионалния им празник и им пожелава на всички български юристи решителност в защитата на основните конституционни принципи.

Припомняме, че държавният глава започна инициатива за промяна на Конституцията, а от президентската администрация твърдят, че вече има готово предложение, но то ще бъде представено само пред редовно и стабилно Народно събрание. В това Народно събрание по инициатива на ДБ бе сформирана и комисия, която да разгледа предложенията, но до този момент тя не е провела нито едно заседание.

През 2020 г. от ГЕРБ внесоха свое предложение за промяна на Конституцията, което не бе посрещнато от професионалната общност положително и в крайна сметка бе процедурно бламирано в парламента.