„Роман Василиев ме е подвел при искането за използване на СРС", призна по време на брифинг главният прокурор Сотир Цацаров.

Признанието му е по повод разпитите на журналиста от Медиапул Борис Митов, който миналата седмица мина два пъти през прокуратурата заради свой материал.

Припомняме, Цацаров в качеството си на председател на Окръжния съд в Пловдив през 2010 година разрешил на Роман Василев използването на СРС-та по отношение на Тенчо Попов, тъй като зам.-градският прокурор го уверил, че Попов ще има среща във връзка с корупционната схема именно в Пловдив.
Подобна среща действително имаше, но тя се проведе в София.

Припомняме, става въпрос за делото срещу ексвоенния министър Николай Цонев, обвинен в подкупване на следовател. Цонев вече е оправдан на всички инстанции, а арестът му ще се запомни със скандалните заповеди на Роман Василев - "Ще бъдете арестуван и обвинен в престъпление корупционно. Тъй като сте си абсолютен престъпник... долу на земята, на колене!"

Бързо наказание за Роман Василев, поиска потърпевшият Н. Цонев
още...

„Законът е заобиколен, но Роман Василев е подвел мен", обяви главният прокурор и добави:
Няма да правя нищо, защото той е подвел мен. Ако тръгна да правя нещо срещу него, ще излезе, че го правя, защото той е подвел именно мен.

Припомняме, Василев бе награден от експремиера Борисов със служебен пистолет за добра работа, а в момента е в екипа прокурори, проверяващи МВР за "СРС гейт".

„Заобикалянето на подсъдността очевидно е възможна и очевидно се прави", коментира Цацаров и повтори, че законът е заобиколен, но възможността който и да е съдия да провери подобно искане е чиста нула.

Всеки съдия работи с едно искане за използване на СРС. В искането има фактическа обстановка, в която е описано какво и къде ще се случи. Съдиите нямат право по закон да изискат оперативното дело или досъдебното производство. Съдиите работят на доверие и това доверие е самото искане за използване на СРС", обясни той.

По думите му, проблемът е упоритото нежелание законът да бъде променен така че да се създаде регистър на СРС-тата, действащи в страната и да се посочат в закона ясни правила за подсъдност, а не просто да се каже при съответния председател на Окръжен съд.