Президентът Румен Радев върна на Висшия съдебен съвет решението за избор на Иван Гешев за главен прокурор. Държавният глава няма да подпише указа за назначаване, стана ясно на извънредно изявление в президентството.
Президентът Румен Радев подчерта, че изборът на Иван Гешев засяга всички граждани. Конституцията не ме задължава да мотивирам указа, с който назначавам или отхвърлям избора на главен прокурор, изтъкна той. Радев припомни, че е искал истинска състезателност с няколко кандидати. Издигането на един единствен кандидат ни лишавал от тази състезателност.
Подходът за издигането на единствен кандидат бе подкрепено и от изпълнителната власт, изтъкна президентът. Правосъдният министър не издигнал кандидат. Новият главен прокурор трябвало да е подкрепен от обществото, според президента Радев.
Той разкритикува и подхода на изнасяне и публикуване на становищата на държавни институции, включително МВР, ДАНС и ГДБОП, вместо на неправителствени организации. "Така в разрез със закона превес над мнението на обществените организации взе масираната служебна институционална подкрепа", заяви Румен Радев.
Конституцията възлага на главния прокурор функции, които имат ключово значение за правосъдието, призвано да постига справедливост. Затова и изборът на главен прокурор засяга всеки български гражданин. Изборът на главен прокурор е акт с висока обществена значимост и начинът на неговото провеждане трябва да създава доверие в обществото, а не да поражда съмнения, обяви Румен Радев. С тези си мотив той връща избора на Иван Гешев за главен прокурор на ВСС.
Припомняме, че на 24 октомври 2019 г. след десетчасово заседание, на което бе изслушан кандидатът на главен прокурор, Висшият съдебен съвет гласува и избра Иван Гешев с резултат 20 "за" и 4 "против".
След избора във ВСС процедурата продължава с предложение до президента, който назначава с указ избрания кандидат. Самият указ се обнародва в "Държавен вестник". Държавният глава има правомощието да не подпише указа и да върне процедурата във ВСС. Той може да направи това само веднъж, като при прегласуване на същата кандидатура във ВСС, държавният глава е задължен да приеме и подпише указа за назначаването. Подобен казус се състоя при избора на председател на ВАС преди две години.
Въпреки приетото във ВСС решение бе записано протоколът от избора бъде изпратен възможно най-бързо на президента, самият Румен Радев настоя да се запознае първо със стенограмата от изслушването и между двата тура на местните избори Румен Радев предупреди, че "няма да действа под натиск".
el viejo
на 10.11.2019 в 10:45:02 #10Знае се кой кара влака в България и то вече от 10 години! Излишни са всякакви спорове относно властта! Глупаво е да се обсъждат желанията и решенията на ген. Бойко Борисов. Он знае! Как може Тодор Живков, да управлява 35 години България, а ген.Бойко Борисов да не може. А, мъ де! Я по-смирено! Мислете си само, колко ни е гот! Както си мислехме по времето на Бай Тошо и всичко ще е о'кей! Тогава, до 10 ноември 1989 г. , която 20 годишнина отбелязваме днес, нямаше опозиция! С триста зора след 10 ноември се събраха "демократи" от кол и от въже, за да вземат по външни указания и примери управлението на България! Цъфнахме, та вързахме, дори! Да живее Бойко Борисов! Да живее ГЕРБ! С празником!
psp_11
на 08.11.2019 в 15:56:42 #9Какво избират? Един кандидат - едно място.. Даже предварително се знаеше името на новия главен прокурор... Толкова много некъдърници в прокуратурата, та трябва да НАЗНАЧАТ поне послушко.. И за да е сигурно няма как да заложат на два коня, а само на един.. Някой да си направи труда да погледне изслушването - правосъден министър и кандидат - от тъп по-тъп - надправа между двамата..
didok
на 08.11.2019 в 11:04:34 #8В началото на 90-те в Школата на МВР преподаваха преподаватели от Юридическия факултет на СУ. Президентът има право да върне, но това си е чиста реклама. Трябвало обществени организации да поткрепят Гешев. Че какво им разбира кратуната на тях он наказателно право ? Съсловията, които разбират от наказателно право са го подкрепили. Адвокатите не са...и нормално - те са от другата страна на барикадата. Кой адвокат по наказателно право иска силна прокуратура ??? НИКОЙ !!! Адвокатите защитават престъпниците и имат интерес от льохмени прокурори, а не от силни прокурори.
Vlady
на 08.11.2019 в 10:30:06 #7Роенето на юридически факултети е проблем, но нивото на подготовка в АМВР не превъзхожда това в УНСС и разни свободни университети. При нормални конкурси възпитаниците на измислени факултети и АМВР не биха попаднали изобщо в правосъдието.
Philosopher
на 07.11.2019 в 22:14:01 #6Безполезното чучело пак там сричало нещо си
kichobg
на 07.11.2019 в 21:11:33 #5Влади
А завършилите "право" в УНСС, "свободни университети", или в "педагогически институти" с какво са повече от завършилите в Симеоново??? Уточнение: Нямам нищо общо с "милиционерската школа"...
halo
на 07.11.2019 в 19:56:28 #4Отново в небето има кеймтрелс....
Vlady
на 07.11.2019 в 18:23:49 #3Браво на Радев! Юрист-милиционерите нямат място в правосъдието трябват истински подготвени юристи. Дори в Русия завършилите специализираните ВУЗ на МВД, ФСИН, МЧС не получават юридическа правоспособност без допълнително образование, редно е и в България завършилите АМВР да могат да работят в МВР, ГДО, ГДИН и т.н. .като служители с полицейски правомощия, но не и в правосъдието.
58eng
на 07.11.2019 в 17:47:33 #2Презито ще се прави на интересен в името на PRа...
kichobg
на 07.11.2019 в 17:30:20 #1Мдааа, генералчето застана на страната на корумпираните съдии... Става мнооогооо интересно....