Пленумът на Висшия съдебен съвет не стигна до консенсус коя колегия е трябвало да избере Борислав Сарафов за временно изпълняващ длъжността главен прокурор - дали прокурорската колегия на кадровия орган или самият пленум.

Кадровиците гласуваха с 14 гласа "за" и глас против на Атанаска Дишева и прекратиха близо тричасовия си дебат по темата.

Правосъдният министър Атанас Славов остана доволен от така проведения дебат, чиито мнения на магистратите били и в едната и в другата посока.

Освен кой орган е легитимен да избере изпълняващ длъжността главен прокурор - дали прокурорската колегия или пленума на кадровия орган, магистратите се скараха и затова кога е трябвало да бъде свикан пленумът на ВСС - дали веднага след подписването на указа за уволнението на досегашния главен прокурор Иван Гешев или в следващите ден или два.

Според председателя на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков пътят за оспорването на решението на прокурорската колегия е пред Върховния административен съд. Пълномощията на пленума на ВСС касаят организационната дейност на съдебната власт, избор и освобождаване на ВКС, ВАС и главният процедура.

Славов още обмисля дали да оспори пред ВАС избора на Сарафов

Славов още обмисля дали да оспори пред ВАС избора на Сарафов

Има усещане за разминаване между легалност и легитимност

Според него прокурорската колегия на ВСС е била компетентна да избере Сарафов за и.д. главен прокурор. Празнина в закона няма, защото това е разписано в самия Закон за съдебната власт, обясни Чолаков.

Ако има сезиране на ВАС, то съдът ще каже дали изборът е бил легитимен или не е бил легитимен, подчерта Чолаков и добави, че кадровиците не би следвало да гласуват каквото и да било сега.

Цветинка Пашкунова е на мнение, че до избирането на нов главен прокурор (административен ръководител на прокуратурата), неговите правомощия и функции се заемат от и.д главен прокурор, който се избира или от прокурорска, или съдийска колегия. Само изборът на тримата големи - председателите на ВКС, ВАС и главният прокурор остават в правомощията на пленума на ВСС.

Атанаска Дишева заяви, че в случаите, когато е налице предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор компетентен да определи и.д е пленумът на ВСС. Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Галина Захарова е на мнение, че пленумът на ВСС е трябвало да избере Борислав Сарафов за и.д главен прокурор.

Според Калина Чапкънова и Огнян Дамянов изборът е работа на Прокурорската колегия, а Дамянов видя и опит за политическа намеса в опитите да се твърди, че прокурорската колегия на ВСС не е изпълнили легитимно правомощията си.

Прокурор от ВСС: Сгрешихме с избора на Гешев, но сега не грешим

Прокурор от ВСС: Сгрешихме с избора на Гешев, но сега не грешим

Георги Кузманов уверен, че няма крачка назад, тъй като спазват буквата на закона