Върховният касационен съд (ВКС) реши нощният труд при полицаите да се плаща по Закона за МВР, а не според Кодекса на труда. Исканията за това са поставяни от служителите на реда чрез протести от години насам.

Тълкувателно дело е образувано след постъпило искане от министъра на правосъдието.

Върховните съдии посочват, че Законът за МВР не съдържа празнота относно продължителността на работното време на служителите, изразено в брой на часовете.

Нормата е императивна и предвижда, че нормалната продължителност на работното време е 8 часа, което означава 8 астрономически часа независимо от частта на денонощието, в която работният ден се разполага.

"Трудовото правоотношение е насочено към изпълнение на частен интерес, а служебното правоотношение се реализира за осъществяване на държавна власт, т. е. като вид правоотношения те са различни, а не сходни", се казва в мотивите на тълкувателното решение.

Мотив е още, че полагането на нощен труд от служители на МВР се компенсира със съответните компенсаторни механизми - допълнително възнаграждение за прослужено време, по-голям основен платен годишен отпуск, обезщетение при прекратяване на служебно правоотношение, по-благоприятен режим за заплащане на извънреден труд, липса на задължение за заплащане на осигурителни вноски и по-благоприятни условия за придобиване право на пенсия, пенсиониране при условията на І категория труд и др.

Предлагат полицаите нощна смяна да получават пари вместо безплатна храна и напитки

Предлагат полицаите нощна смяна да получават пари вместо безплатна храна и напитки

Промените в наредбата са публикувани за обществено обсъждане

По делото е питан и Съдът на ЕС по направено запитване от български съд и е налице произнасяне по относими към тълкувателното дело въпроси. В решението се приема, че Директива не съдържа указание за дадена разлика или съотношение между нормалната продължителност на нощния труд и нормалната продължителност на труда през деня.

Трябва да се следи за това за полагащите труд през нощта да има други мерки за защита под формата на продължителност на работното време, заплащане, обезщетения или сходни придобивки, препоръчват от там.